5 צפייה בגלריה
איוב אנטזארי, מנצור רסולי, חסן סיאד חודאי וקמרן מלאפור
איוב אנטזארי, מנצור רסולי, חסן סיאד חודאי וקמרן מלאפור
"רב הנסתר על הגלוי". איוב אנטזארי, מנסור רסולי, חסן סיאד חודאי וקמרן מלאפור
מעצר וחקירה של המוסד על אדמת איראן, התנקשות בלב טהרן, מתקפת כטב"מים על מתקן ביטחוני, דיווח על חיסול חשבונות עם בכיר בכוח קודס שהדליף מידע - ושני מדענים שמתו בנסיבות לא ברורות: בחודש החולף ספגה הרפובליקה האיסלאמית מהלומה אחר מהלומה, כאשר חלק מהאירועים עדיין אפופים במסתורין. "אין ספק שסמיכות האירועים היא מעניינת ומעלה שאלות בנוגע למקריות, אבל רב הנסתר על הגלוי", אומר ל-ynet דניס סיטרינוביץ', לשעבר ראש ענף איראן בחטיבת המחקר בצה"ל.
את רצף האירועים חותמים בינתיים הדיווחים מסוף השבוע בכלי תקשורת קטנים באיראן על מותם של איוב אנטזארי, מדען תעופה בכיר שהיה אחראי על כמה פרויקטים גדולים במכון המחקר והפיתוח "AIO" בעיר יזד שבמרכז איראן, ושל קמרן מלאפור, מדען גרעיני איראני שעבד במתקן בנתנז - שבו אירעו כמה פיצוצים בעבר שיוחסו לישראל. סיטרינוביץ', כיום עמית מחקר במכון "Atlantic Council" טוען כי לא ניתן לדעת בשום צורה אם מדובר בהתנקשויות או לא. "ניסיון עבר מלמד שמדענים מתים באיראן מאירועים לא טבעיים, אבל אין שום אפשרות להכחיש או לאשר. אנחנו לא יודעים". לדבריו, "צריך להבין שאין שום יכולת לוודא שמדובר באפשרות של התנקשות אם איראן לא מאשרת את זה".
5 צפייה בגלריה
המדענים שמתו בנסיבות לא ברורות. מימין: איוב אנטזארי, משמאל: קמרן מלאפור
המדענים שמתו בנסיבות לא ברורות. מימין: איוב אנטזארי, משמאל: קמרן מלאפור
המדענים שמתו בנסיבות לא ברורות. מימין: איוב אנטזארי, משמאל: קמרן מלאפור
בינתיים, נסיבות מותם של השניים אינן ברורות מהדיווחים. לגבי אנטזארי, בחלק מהדיווחים נטען כי הסיבה למותו הייתה "הרעלת מזון". על אף שלא נטען עד כה כי מדובר בחיסול, ולא פורסמו ידיעות אודות מותם באתרים רשמיים, עיתוי המקרים עורר עניין מתוקף תפקידם של השניים, הפרויקטים שבהם עסקו והדיווחים האחרונים על התנקשויות באיראן. בין היתר, לפי כמה דיווחים - שכאמור לא פורסמו באתרים רשמיים באיראן - אנטזארי עסק בפיתוח כטב"מים וטילים.
לפניהם היה זה עלי איסמעיל זאדה, מפקד בכיר ביחידה 840 של כוח קודס של משמרות המהפכה, שעל פי אחד הדיווחים משמרות המהפכה הם האחראים למותו - והם החליטו להרוג אותו בעקבות חשד שהדליף מידע שהוביל לחיסולו של חסן סיאד חודאי שבוע קודם לכן.
ב"ניו יורק טיימס" דיווחו כי גורמים ישראלים אמרו שחודאי היה סגן מפקד יחידה 840, והיה מעורב בתכנון התנקשויות נגד זרים וישראלים ברחבי העולם. הגורמים הוסיפו שחודאי היה אחראי על פעילות היחידה במזרח התיכון ובמדינות הגובלות באיראן, וציינו עוד כי בשנתיים האחרונות הוא היה מעורב בניסיונות פיגועים נגד אזרחים ישראלים, אמריקנים ואירופים בקולומביה, קניה, אתיופיה, איחוד האמירויות וקפריסין. איראן, יש לציין, מעולם לא הודתה בקיומה של יחידה 840.
5 צפייה בגלריה
חסן ציאד ח'דאירי
חסן ציאד ח'דאירי
חודאי והרכב שבו חוסל בלב טהרן
בדיווח של הטלוויזיה האיראנית ב-22 במאי, צוין כי חודאי חוסל לאור יום בסמטה מחוץ לביתו על-ידי שני חמושים רכובים על אופנוע. בדיווח נטען ששני החמושים ירו בו חמש פעמים כשהוא היה במכוניתו ועמד להיכנס לחנייה בביתו ברחוב מוג'הידין-א-איסלאם, שנמצא במזרח העיר.
אחרי חיסולו של הקצין הבכיר ממשמרות המהפכה בטהרן, פרסם ערוץ האופוזיציה האיראני "איראן אינטרנשיונל" מפי מקורות ביטחוניים באירופה כי חודאי היה אחראי על גיוס המחבלים שיפגעו בישראלים ברחבי העולם - ושמו נקשר גם לניסיון חיסול של דיפלומט ישראלי בניו דלהי בפברואר 2012.
אתמול אמרו גורמים ישראליים ל"ניו יורק טיימס" כי איסמעיל זאדה "נפל או הופל אל מותו" - אך לא חוסל בידי ישראל. לפי הפרסום, שעליו חתום גם עיתונאי "ידיעות אחרונות" רונן ברגמן, שורה של גרסאות סותרות שפורסמו ביומיים האחרונים בתקשורת האיראנית וכן הלווייתו שהתקיימה ללא נוכחות גורמים רשמיים ותחת מעטה קיצוני של חשאיות - מגבירות את החשדות סביב מותו.
5 צפייה בגלריה
המתקן בפרצ'ין
המתקן בפרצ'ין
המתקן בפרצ'ין
(צילום: Google Earth, GeoEye)
בסוף השבוע שעבר דיווח "ניו יורק טיימס" מפי שלושה גורמים איראנים כי כלי טיס בלתי-מאוישים תקפו כמה ימים לפני כן את המתקן הביטחוני בפרצ'ין שבאזור טהרן, שם מפותחים טילים, טכנולוגיות גרעין וטכנולוגיות כטב"מים. איראן טענה כי במקום התרחשה "תקרית" במרכז מחקר ביטחוני, שבה נהרג המהנדס גאד בייגי ונפצע עובד אחר.
מקורות איראנים ששוחחו עם ה"ניו יורק טיימס" אמרו אז כי בתקיפה השתתפו מל"טים מתאבדים מדגם קוואד-קופטר. המל"טים, כך לפי הכתבה, שגם עליה היה חתום ברגמן, התפוצצו על מבנה של משרד ההגנה האיראני, שבו נערכים מחקרים לפיתוח רחפנים וכלי טיס בלתי-מאוישים.
אף גורם בעולם לא לקח אחריות על המתקפה, אולם לפי ה"ניו יורק טיימס", אופן הפעולה דומה לתקיפות קודמות של ישראל באיראן ובלבנון. בישראל סירבו להתייחס אז לדיווח, וגורם אמריקני אישר ל"ניו יורק טיימס" כי רחפנים מתאבדים תקפו את המתקן - אך הוא לא אמר מי הפעיל אותם. המקורות האיראנים אמרו כי הרחפנים, שלהם טווח טיסה קצר יחסית, שוגרו מתוך איראן, לא רחוק מהמתקן בפרצ'ין.
ההקלטה וההודאה: "שלחו אותי לחסל ישראלי באיסטנבול - בשביל איראן"

ב-30 לאפריל, שעות לאחר שנודע כי המוסד סיכל ניסיון התנקשות של כוח קודס של משמרות המהפכה באחד מעובדי הקונסוליה הישראלית באיסטנבול, גורמים ישראלים חשפו הקלטה של האיש שנעצר בתוך איראן על ידי המוסד בחשד למעשה הזה, ובה הודה כי נשלח לבצע את החיסול. המידע שמסר בחקירה היה בעל ערך רב, ובעקבותיו נעצרה החוליה כולה וסוכלו הפיגועים. בפעילות הסיכול הייתה גם מעורבות של יחידות מבצעיות של השב"כ.
אותו חשוד, איש כוח קודס בשם מנסור רסולי, שהינו אזרח איראני, נחקר בתוך איראן על ידי המוסד ובעקבות המידע רב-הערך שמסר - שוחרר בארצו. גורמים דיפלומטיים אמרו כי הוא תכנן לרצוח גם גנרל אמריקני בכיר בגרמניה ועיתונאי בצרפת, ובהקלטה שכעת נחשפת הוא הודה גם בכך: "אמרו לי על שלושה אנשים. אחד ישראלי בשגרירות באיסטנבול, אחד נוסף גנרל אמריקני בגרמניה, והאחר עיתונאי בצרפת. 'אנחנו נחסל את שלושת אלה עבור הרפובליקה האיסלאמית'. התעקשו שבוודאות שזה ייצא לפועל. לגבי הצרפתי, גם עכשיו הם רוצים שהחיסול שלו יבוצע, ממש עכשיו".
5 צפייה בגלריה
מנצור רסולי
מנצור רסולי
מנסור רסולי. איש כוח קודס שנעצר - והודה בתכנון ההתנקשות
"באופן כללי צריך להגיד שהאירועים האחרונים המיוחסים לישראל מראים על שינוי מדיניות כלשהי שלה", מוסיף סיטרינוביץ'. "ולכן לכאורה ניתן לחשוב שאם המוות של שני המדענים אינו טבעי, יש פה פעילות שנמשכת כדי להעביר את המערכה לזירה האיראנית. כלומר, ישראל משנה את האסטרטגיה - ועוברת לפעילות בתוך איראן. לגעת בראש הנחש, שזה איראן עצמה. אין ספק שסמיכות האירועים היא מעניינת ומעלה שאלות בנוגע למקריות, אבל רב הנסתר על הגלוי".
דניס סיטרנוביץדניס סיטרינוביץ'
לדבריו, עצם זה שהפרסומים על אודות מותם של שני המדענים הופיעו בכלי תקשורת זוטרים יחסית באיראן יכול להעיד אולי על ניסיון כלשהו להזהיר את האיראנים ואת מדעני הכור. "יכול להיות שיש גורמים עלומים שמשתמשים בכלי תקשורת אופיוזיציוניים כדי להפוך מקרים טבעיים ל'לא טבעיים'. גם יכול להיות שיש פה צירוף מקרים. אין ספק שהפרסומים עצמם גורמים לנופך מסתורי, אולי להזהיר את האיראנים ואת המדענים באיראן. יכול להיות שיש מי שמנסה לצייר את התמונה בצורה מסתורית כדי לתת לאנשים לחשוב שיש פה משהו מעבר".
סיטרינוביץ' סבור כי איראן מאוד מוטרדת מהמהלכים האחרונים שמבוצעים נגדה, במיוחד המהלכים הישראליים לכאורה - והיא לא תוותר על תגובה. "יש פה מה שנקרא 'דוחקים את איראן לפינה'. אין ספק שאיראן מרגישה שהשוואה משתנה לטובת ישראל, ולכן כדי לאזן את המשוואה, צריך בעיניה לעשות משהו דרמטי. היא מחפשת תגובה, והמטרה שלה היא להחזיר את ההרתעה של ישראל מאיראן".
לדבריו,"איראן יכולה למשל לבצע פיגוע בבכירים ישראלים, או להפעיל אמצעים אחרים כמו כטב"מים כדי לאזן את המשוואה. איראן תגיב, כי היא לא יכולה לעבור בשתיקה על הדברים האלה. רצף האירועים מצריך אותה להגיב - אבל היא מאוד מוגבלת. כי כל עוד היא לא משתמשת בחיזבאללה, אין לה יכולות של ממש, ולכן דרך הפעולה שיש לה זה שימוש בכטב"מים. נקודת ההנחה היא שמשהו יקרה, לא סתם פורסמה אזהרת המסע לטורקיה".
פורסם לראשונה: 22:20, 04.06.22