מחבל חמוש בסכין רצח הבוקר (יום ה') לפחות שלושה בני אדם, ופצע כמה נוספים, בפיגוע דקירות בכנסיית נוטרדאם בעיר ניס שבצרפת. המחבל נעצר, לא לפני שלפי דיווחים ערף את ראשה של אחת הקורבנות. ראש העיר ניס, כריסטיאן אסטרוסי, הודיע בטוויטר כבר דקות אחרי האירוע כי מדובר בפיגוע טרור. בהמשך עדכן כי מחקירה ראשונית עולה שהמחבל צעק שוב ושוב "אללהו אכבר", גם אחרי שנעצר.
תיעוד מזירת הפיגוע הבוקר בניס

אזור האירוע בניסאזור האירוע בניס
איש כוחות הביטחון סמוך לזירת הפיגוע בניס, הבוקר
(צילום: רויטרס)
אזור האירוע בניסאזור האירוע בניס
זירת הדקירות בכנסיית נוטרדאם
(צילום: AFP)
לפי הדיווחים, מסע ההרג אירע בתוך הכנסייה עצמה. שניים מהקורבנות נמצאו מוטלים מתים בתוכה, וההרוגה השלישית היא אישה שהצליחה לברוח מהכנסייה אל בר סמוך כשהיא פצועה, ובהמשך מתה מפצעיה.
במהלך האירוע נפצע גם המחבל עצמו, ואחרי שנעצר הוא פונה לטיפול בבית החולים. שעה קלה אחרי המתקפה נשמעו באזור הכנסייה קולות נפץ, משום שהמשטרה ערכה פיצוצים מבוקרים של חפצים חשודים, מחשש שיש מטענים בזירה.
בעקבות הפיגוע הודיע ראש העיר ניס כי נשיא צרפת עמנואל מקרון יוצא אל המקום, ויגיע לשם בשעות הקרובות. בשעת המתקפה נערכה ישיבה של הבית התחתון של הפרלמנט הצרפתי בנוגע להגבלות הקורונה החדשות שהוטלו בצרפת, ועם היוודע דבר הפיגוע, הושעה הדיון לטובת דקת דומייה לזכר הנרצחים.
אזור האירוע בניסאזור האירוע בניס
דקות אחרי הפיגוע בניס
(צילום: AFP)
אזור האירוע בניסאזור האירוע בניס
(צילום: AFP)
אזור האירוע בניסאזור האירוע בניס
(צילום: רויטרס)
אזור האירוע בניסאזור האירוע בניס
(צילום: AFP)
שעה קלה אחרי הפיגוע בניס דווח על אירוע נוסף, הפעם בעיר אביניון שבדרום צרפת: שוטרים ירו שם למוות באדם שאיים בסכין על עוברים ושבים וצעק "אללהו אכבר". ממש במקביל דווח כי בעיר ג'דה שבסעודיה נעצר אדם אחרי שתקף בחפץ חד שומר בקונסוליה הצרפתית, ופצע אותו קל.
צרפת נמצאת בימים אלה בכוננות גבוהה מחשש לפיגועים איסלאמיסטיים. רק החודש רצח מחבל את סמואל פאטי, מורה בבית ספר תיכון, משום שהעז להציג לתלמידים קריקטורות שמתבדחות על הנביא מוחמד ושפורסמו במגזין הסאטירי "שרלי הבדו". המחבל ערף את ראשו של פאטי, כעונש על כך שהשתמש בקריקטורות כדי להרצות לתלמידיו על חופש הביטוי.
בחודש שעבר ביצעו שני מחבלים פיגוע דקירה בסמוך למקום מושבו לשעבר של "שרלי הבדו", שם ביצעו פעילי איסלאם קיצוני בשנת 2015 טבח קטלני כנקמה על כך שהמגזין פרסם את הקריקטורות הלעגניות שעסקו בנביא האיסלאם.
המתיחות הביטחונית ניכרה שוב ושוב בימים האחרונים ברחובות צרפת. שלשום נאלצה המשטרה לפנות את הפארק הסמוך למגדל אייפל בפריז, בעקבות מציאת תיק ובתוכו תחמושת. ממש במקביל פונה גם האזור שסביב שער הניצחון, בעקבות התרעה על פצצה. שני האירועים הסתיימו ללא נפגעים.
נשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואןנשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
מקרון וארדואן. "נשיא צרפת זקוק לטיפול נפשי"
(צילום: מארק ישראל סלם, AP)
בין ממשלת צרפת לבין העולם המוסלמי, ובראשם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, מתנהל בימים אלה עימות חריף סביב השימוש בקריקטורות הלועגות למוחמד. אחרי שנשיא צרפת מקרון קבע כי האיסלאם היא דת במשבר, ואז דיבר בזכות חופש הביטוי המגן על פרסום הקריקטורות והודיע כי ארצו תנקוט צעדים חריפים נגד פעילי איסלאם קיצוני, אמר ארדואן שהנשיא הצרפתי זקוק לטיפול נפשי וקרא לטורקים להחרים תוצרת צרפתית.
אתמול חלה הסלמה נוספת בעימות בין טורקיה לצרפת, כשאנקרה הביעה זעם על קריקטורה חדשה שפורסמה ב"שרלי הבדו", ושבה הוצג ארדואן שותה בירה בתחתונים ומציץ בחלקים צנועים בגופה של אישה מוסלמית.
קריקטורה של ארדואן במגזין שרלי הבדו ב צרפתקריקטורה של ארדואן במגזין שרלי הבדו ב צרפת
הקריקטורה נגד ארדואן ב"שרלי הבדו"
ברחבי העולם המוסלמי נרשמו בימים האחרונים שלל הפגנות נגד צרפת ומנהיגה, וגורמים מוסלמים הזהירו – ספק איימו – שבשל דבריו של מקרון צרפת עלולה למצוא עצמה סופגת שוב פיגועים. יצוין כי בעולם המוסלמי חוגגים היום את חג הולדתו של הנביא מוחמד (מוולד א-נבי).
בעשור האחרון אירעו בצרפת כמה פיגועי טרור איסלאמיסטיים קשים ביותר. השניים הקטלניים ביותר היו מתקפת הטרור בפריז ב-2015, שבה נרצחו לפחות 127 בני אדם ועוד מאות נפצעו, ופיגוע הדריסה בניס ב-2016, שבו נרצחו 86 איש.