"יגנו מתחלואה קשה וממוות": בנט מכריז על תחילת המבצע לחיסון שלישי
(צילום: לע"מ)

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ מסרו הערב (יום חמישי) הצהרה לכלי התקשורת שבה הם הודיעו על תחילת מבצע מתן מנת החיסון השלישית נגד נגיף הקורונה, למרות שה-FDA טרם אישר זאת ומשרד הבריאות מתבסס על המלצת הצוות לטיפול במגפות. לא ניתן זמן לשאלות ורק לאחר פניית ynet הובהר כי ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס תשתתף בתדרוך, אך לא תישא דברים. ynet העביר את הדברים בשידור חי.
גל רביעי בישראל - כתבות נוספות
בנט אמר: "אני מודיע הערב על תחילתו של המבצע לקבלת החיסון השלישי. הוא יינתן בשלב זה לבני 60 ומעלה, שעברו חמישה חודשים מאז שקיבלו את החיסון השני. תוך מספר ימים מקבלת המנה השלישית היא נכנסת לפעולה ומספקת הגנה. אני קורא למבוגרים שהתחסנו במנה השנייה - לכו להתחסן במנה השלישית. החיסונים יגנו עליכם מתחלואה קשה וממוות".
הוא ציין כי הוא לא מעוניין לחזור למדיניות הסגרים: "הסגרים הביאו לאובדן של 200 מיליארד שקל. אנחנו רוצים לשמור על המדינה פתוחה, אבל צריך להבין שיש פה תחרות בין ההתחסנות לבין המגפה. אנחנו חייבים לדאוג לכך שקצב ההתחסנות ינצח את קצב המגפה. כולנו צריכים לגלות ערבות הדדית כדי לשמור האחד על השני. לכו להתחסן".
ראש הממשלה ביקש מהציבור: "התקשרו להורים שלכם, לסבא וסבתא שלכם, ותדאגו שהם יקבלו את החיסון השלישי בהקדם". עוד אמר: "אקח את אמי להתחסן מיד כי אני רוצה לשמור עליה". הוא ציין כי מחר ראשון המתחסנים יהיה נשיא המדינה יצחק הרצוג. גם בנט ישתתף באירוע, אך הוא לא יתחסן מאחר שהוא מתחת לגיל 60.
נזכיר כי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו היה הראשון שהתחסן במנת החיסון של פייזר, תוך שהוא מתעלם מהנשיא לשעבר ראובן (רובי) ריבלין שהתנדב להיות המחוסן הראשון. ההערכה הייתה שנתניהו לא רצה להתחלק בקרדיט על הבאת החיסונים לארץ. בניגוד לממשלה הקודמת, לשכת ראש הממשלה הציעה שהנשיא הרצוג יהיה המתחסן הראשון כדי לתת דוגמא לציבור - והאחרון נענה בשמחה. גם יו"ר האופוזיציה ורעייתו יתחסנו מחר.
2 צפייה בגלריה
ניצן הורוביץ
ניצן הורוביץ
"זן הדלתא מסוכן ועמיד יותר לחיסון". שר הבריאות הורוביץ
(צילום: לע"מ)

הורוביץ: "בניגוד לעבר, את המשבר הזה מנהלים באופן ענייני וללא שיקולים זרים ופוליטיים"

שר הבריאות ניצן הורוביץ נשא דברים אחרי ראש הממשלה בנט: "גל התחלואה הנוכחי מציב בפנינו אתגר חדש. זן הדלתא מדבק יותר, מסוכן יותר ועמיד יותר לחיסון. העלייה החדה בנתוני התחלואה למרות החיסון היא סיטואציה חדשה לנו ולעולם כולו. כעת יש לנו מטרה מאוד ברורה: לשמור על הבריאות של כל אזרחי ישראל, וגם על הכלכלה, התרבות, החינוך, על שגרת החיים ומעל הכול - להציל חיי אדם".
עוד אמר שר הבריאות: "כל דחייה נוספת של הבוסטר עלולה הייתה לגבות מאיתנו מחיר כבד בחיי אדם. קיבלנו החלטה אסטרטגית ברורה – לעשות הכול כדי להשאיר את המשק פתוח. צריך להבין: לסגרים, לאבטלה, לנזק לעסקים ולפגיעה הנפשית - גם לכל אלו יש מחיר בריאותי כבד. הממשלה הקודמת הייתה שיאנית העולם המערבי במספר הימים בהם בתי הספר היו סגורים. אנחנו רואים בפתיחת שנת הלימודים כסדרה יעד אסטרטגי. נעשה כל שניתן כדי שמערכת החינוך בכל הארץ תיפתח ותתפקד באופן מלא".
לדברי הורוביץ, "ההמלצה של ועדת החיסונים ניתנה על סמך מיטב שיקול הדעת הרפואי, ולאור המלצת אנשי המקצוע הטובים בעולם, וברוב גורף. את החיסון ניתן יהיה לקבל בקופות החולים כבר ביום ראשון הקרוב. אני שומע גם קולות שמסתייגים מהצעד הזה, ואינני מתעלם מהם. אני מדגיש כאן הערב: גם עמדות אחרות נלקחו בחשבון. חשוב להדגיש ולמנוע אי הבנות: מדובר בהחלטה רפואית מקצועית, שלקחה בחשבון את כל המידע הרפואי שנצבר בישראל ובעולם. זו אינה החלטה פוליטית. בניגוד לעבר, את המשבר הזה מנהלים באופן ענייני וללא שיקולים זרים ופוליטיים".
"אנחנו לא מכריחים איש, אנחנו מסבירים, אנחנו משכנעים – אנחנו מדינה דמוקרטית. אנחנו אומרים לציבור: לצד המסכות ושמירת ההנחיות, החיסון הוא האמצעי הטוב ביותר שיש לנו לשמור על החיים של היקרים לנו ושל עצמנו. ההחלטה של אנשי המקצוע, נועדה בראש ובראשונה למנוע את התחלואה הקשה, להקטין את מספר הנפטרים ולהוריד את המחיר שצפוי לגבות מאיתנו המאבק בזן הדלתא".

2 צפייה בגלריה
פרופסור נחמן אש
פרופסור נחמן אש
פרופ' נחמן אש
(צילום: לע"מ)

פרופ' אש: "העלייה במספר החולים במצב קשה שחוסנו - משמעותית"

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, אמר מצידו כי "בגל הזה אנחנו רואים הדבקות ותחלואה של מחוסנים. אנחנו רואים מחוסנים שחולים ומגיעים במצב קשה לבית החולים ורואים גם תמותה. העלייה במספר החולים הקשה שחוסנו היא משמעותית. כשניתחנו את הנתונים ראינו שעיקר החולים הקשים הם מעל גיל 60 והם מחוסנים".
"אנחנו מניחים שזה שילוב של זן הדלתא שעמיד יותר, יחד עם ירידה במועילות החיסונים לאורך זמן", המשיך פרופ' אש. "בניתוח נתונים לאורך הזמן ראינו שבעקיר במבוגרים יש ירידה במועילות החיסון נגד תחלואה קשה. אנחנו יודעים מעבודות שונות שמנת דחף מעלה את רמת הנוגדנים, ולכן יש סבירות גבוהה שהיא גם תגן יותר מתחלואה. בדקנו שהמנה השלישית בטוחה". לדבריו, "הזמן לא פועל לטובתנו. אנחנו חייבים לתת את החיסונים האלה בשלב מוקדם בשביל למנוע תחלואה ותמותה של מבוגרים - ומכאן אנחנו יוצאים לדרך החל מיום ראשון".
ההודעה על מתן החיסון השלישי באה בעקבות הכרעת הצוות לטיפול במגפות (צט"מ) של משרד הבריאות מאמש. בצהריים הודיע משרד הבריאות בתום פגישה עם מנהלי קופות החולים כי מהשבוע הבא, כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות", תינתן מנה שלישית של החיסון נגד קורונה לבני 60 ומעלה החל מיום ראשון, בתנאי שחלפו חמישה חודשים לפחות מקבלת המנה השנייה. כך עדכן מנכ"ל המשרד, פרופ' נחמן אש.
בינתיים, בקופת החולים כללית הודיעו כי כבר ממחר בבוקר, בכפוף להוראה הסופית של משרד הבריאות, יהיה ניתן להזמין תורים לחיסון ביישומון ובאתר הקופה. בקופה ציינו כי בשעות אלו מוקמים אתרי חיסון נוספים שיצטרפו לכ-120 מתחמים שפעלו עד כה.

בקופת החולים מאוחדת אמרו כי "בהמשך להנחיית משרד הבריאות למתן מנת חיסון שלישית לבני 60 ומעלה, קופת חולים מאוחדת ערוכה למתן החיסונים החל ממחר בכל אחד מאתרי החיסונים הנמצאים בפריסה ארצית. למאוחדת יש פוטנציאל של 117 אלף מבוטחים מעל גיל 60 העומדים בקריטריונים שהוגדרו על ידי משרד הבריאות: חוסנו במנה השניה לפני למעלה מ- 5 חודשים ולא מוגדרים כמחלימים או מאומתים. אוכלוסיה זו יכולה להכנס כבר עכשיו לאתר ולאפליקציה ולהזמין תור לחיסון, ובקרוב יצאו גם הודעות ייעודיות שמעדכנות על הזכאות ודרכי זימון התורים".

במכבי אמרו כי הם יחלו לחסן במנה השלישית ביום ראשון, אך ניתן יהיה לזמן תורים כבר ממחר: "בהתאם להנחיית משרד הבריאות, תחל מכבי בחיסון המנה השלישית. זימון התורים ייפתח מחר, יום שישי. ניתן יהיה לזמן את התור באפליקציה, באתר האינטרנט ובמוקד הטלפוני. בני ובנות 60 ומעלה שקיבלו שתי מנות חיסון לפני חמישה חודשים ויותר, יוכלו לקבוע תור. יודגש כי בהתאם להנחיית המשרד, מחלימים לא יחוסנו במנה שלישית. במכבי יש מעל 300,000 חברים וחברות בגיל 60 ומעלה שעומדים בהגדרות אלה".
פורסם לראשונה: 20:00, 29.07.21