6 צפייה בגלריה
מחמוד עבאס
מחמוד עבאס
"שלום מקיף וצודק הוא הדרך הקצרה והנכונה לביטחון". אבו מאזן
(צילום: AP)
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה אמש (שלישי) באופן חריג את הפיגוע בבני ברק. אבו מאזן הדגיש כי "הרג אזרחים ישראלים ופלסטינים לא יביא אלא להידרדרות של המצב - כשכולם מעוניינים בחיזוק השגשוג, בעיקר על רקע רמדאן והחגים היהודיים והנוצריים הצפויים".
לצד הגינוי, אבו מאזן הזהיר מ"ניצול האירוע" כדי להצדיק תקיפה של פלסטינים על ידי מתנחלים. הוא הוסיף: "מעגל האלימות רק מוכיח ששלום קבוע, מקיף וצודק הוא הדרך הקצרה והנכונה ביותר לספק ביטחון ויציבות לעמים הפלסטיני והישראלי, וכן לעמי האזור".
חגיגות בג'נין, פלסטינים צועדים לבית המחבל דיא חמארשה בכפר יעבד

6 צפייה בגלריה
מחמוד עבאס בפגישה עם בלנקין
מחמוד עבאס בפגישה עם בלנקין
מחמוד עבאס בפגישה עם בלינקן
(צילום: EPA)
6 צפייה בגלריה
מלך ירדן עבדאללה פגישה עם אבו מאזן ב רמאללה
מלך ירדן עבדאללה פגישה עם אבו מאזן ב רמאללה
מלך ירדן ברמאללה
(צילום: רויטרס)
6 צפייה בגלריה
בני גנץ בפגישה בירדן
בני גנץ בפגישה בירדן
גנץ עם מלך ירדן
(צילום: AFP/JORDANIAN ROYAL PALACE / YOUSEF ALLAN)
אבו מאזן נמנע בשנים האחרונות מגינוי פיגועים, והגינוי אמש התפרסם בעיצומו של גל הטרור הקשה ביותר בשנים האחרונות, שבו נרצחו 11 ישראלים בעשרה פיגועים שונים בחודש מרץ. בימים האחרונים התקיימה בישראל פסגת הנגב - זמן קצר אחרי פסגת שארם - ומלך ירדן עבדאללה נועד במקביל עם אבו מאזן ברשות הפלסטינית. בנוסף, שר הביטחון בני גנץ נפגש עם עבדאללה בעמאן, וגם השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, ביקר בממלכה לפני שלושת הפיגועים האחרונים. מלבד עבדאללה, אבו מאזן נועד גם עם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן.
הגינוי של אבו מאזן התפרסם על רקע הברכות שפרסמו ארגוני הטרור על הפיגוע הרצחני וחגיגות השמחה בג'נין ובכפר יעבד שבו התגורר המחבל דיא חמארשה שחוסל. בפיגוע בבני ברק נרצחו חמישה בני אדם, ובניגוד לפיגועים בחדרה ובבאר שבע - שאותו ביצע מחבל פלסטיני, וייתכן שגם זו אחת הסיבות לגינוי של אבו מאזן.
6 צפייה בגלריה
נורת נקמה ליד מכולת בסמוך למקום הפיגוע
נורת נקמה ליד מכולת בסמוך למקום הפיגוע
נרות עם הכיתוב "נקמה" ליד מכולת בסמוך למקום הפיגוע בבני ברק
(צילום: דנה קופל )
6 צפייה בגלריה
הזירה בבני ברק
הזירה בבני ברק
הזירה בבני ברק
(צילום: דנה קופל)
בהערכת המצב אמש, שבה הוחלט כי צה"ל והמשטרה יתגברו כוחות, דנו ראשי מערכת הביטחון גם במתן צעדים נוספים לחיזוק הרשות הפלסטינית אל מול ארגוני הטרור שבירכו על הפיגוע. הפלסטינים מבינים כי חודש רמדאן שיחל בסוף השבוע הקרוב עלול להוביל להסלמה ולהתפוצצות לחץ שהיה באוויר כמה חודשים. פרסום הגינוי נועד להרגיע את המצב הנפיץ מול ישראל, ומכוון גם לאוזניים אמריקניות, משום שלממשל ביידן חשוב לשמוע גינוי נחרץ לפיגועים ואירועים לאומניים שמסתיימים בהרג אזרחים חפים מפשע. הלחץ הזה הופנה בעבר גם לישראל אחרי מותו של הקשיש הפלסטיני עמאר אסעד - אז ארה"ב לחצה על ישראל לפרסם התנצלות, שאכן הגיעה מהדרג הצבאי הבכיר בצה"ל.
הגינוי של אבו מאזן עשוי להוביל את ישראל להכריז על הקלות צפויות לאוכלוסייה הפלסטינית לקראת חודש רמדאן. עם זאת, ייתכן שישראל לא תאשר את כל חבילת ההקלות שהכינה בשל גל הפיגועים, אך גינוי נחרץ יסייע לה לאשר לפחות חלק מהן.

גינויים בעולם: "ישראלים צריכים לחיות ללא פחד"

גם ארצות הברית גינתה הלילה את הפיגוע. מזכיר המדינה אנתוני בלינקן מסר בהודעה לתקשורת: "אנחנו מגנים בחריפות את מתקפת הטרור. האלימות הזו היא בלתי מקובלת. ישראלים, כמו כל האנשים בעולם העולם, צריכים להיות מסוגלים לחיות בשלום וללא פחד".
נשיא צרפת, עמנואל מקרון, גינה את שלושת הפיגועים שהתרחשו בשבוע האחרון - בבני ברק, חדרה ובאר שבע. "הטרור פגע בישראל פעם נוספת, אני מגנה בתוקף את הפיגועים הרצחניים האלה. המחשבות שלי עם הקורבנות ועם אהוביהם", כתב מקרון בטוויטר, והוסיף כי "ישראל יכולה לסמוך על תמיכתה של צרפת ועל המחויבות המוחלטת שלי למאבק נגד הנגע הזה".
מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, גינה אף הוא את הפיגועים האחרונים וקרא להפסקת האלימות לאלתר. "לעולם לא ניתן יהיה להצדיק מעשי אלימות שכאלה, ועל כולם לגנות אותם", מסר מזכ"ל האו"ם.

מנסור עבאס: "נחושים לצאת לדרך השלום"

בתוך כך גם יו"ר רע"מ מנסור עבאס גינבה בחריפות את הפיגוע. "בבני ברק התרחש היום פשע טרור מתועב ומגונה, נגד אזרחים חפים מפשע. משתתף בצער המשפחות ומאחל רפואה שלמה לפצועים", מסר עבאס. "כולנו ביחד ניצבים מול גל טרור רצחני, כולנו ללא הבדל. רחובות הערים בישראל גדושים באזרחים ערבים ויהודים, ומי שיוצא במסע הרג נבזה לא מבחין ולא מבדיל בין דם לדם.
"רמדאן, פסח ופסחא מתקרבים. חובתנו המוסרית, הדתית והמנהיגותית כממשיכי דרכו של הנביא אברהם ובני שלושת הדתות, היא ליזום תהליך פיוס ושותפות מושתת על ערכי הדת והאמונה באלוקים, ועל ערכים האנושיים האוניברסליים שמחנכים לסובלנות, שלום וקדושת חיי אדם באשר הוא, וכמובן נגד שנאה, פשיעה ואלימות.
"לא נסתפק בגינויים והודעות תנחומים, כי הטרור לא מפסיק ולא מרכין ראש. אנו נחושים לצאת לדרך השלום על אפתם וחמתם של כל הקיצונים, ואנו נחושים לעשות הכל על מנת למנוע פגיעה מחודשת באזרחים חפים מפשע. אי אפשר לא להבחין בקבוצות אינטרסנטים קיצוניות שמתעקשות לפגוע במרקם היחסים בין יהודים לערבים במדינה. לא ניתן להם. לזה אני מחויב ומתחייב שוב ושוב.
"אני מחויב לכלל אזרחי המדינה, תפקידנו כמנהיגים שנפעל בכל הכוח על מנת לדאוג לזה שהחגים של כולנו יעברו בשקט, ושכולם יחגגו עם משפחותיהם, איפה שירצו, ללא פחד. מי ייתן וכל משאלות ליבנו לשלום ואחוה אכן יתגשמו", אמר יו"ר רע"מ.
פורסם לראשונה: 23:09, 29.03.22