שתף קטע נבחר

מחווה לפורום: מילון מחובר לחיים

הלקסיקון השלם לכל הביטויים, החידושים הלשוניים וצירופי הסלנג, שהוטבעו בפרקי היומן האופטימי של רונן פורת - בהשתתפותם הפעילה מאוד של חברי הפורום "מדברים עם רונן פורת". מחווה אוהבת מרונן ואבו"ג למשתתפי הפורום

נפתח בהקדמה קטנה שלי (למרות שפרשתי בשבוע שעבר, ואולי דווקא בגלל):

 

מאז נולד היומן של רונן פורת, הפך הפורום שחובר לו יחדיו לחלק בלתי נפרד ממנו. היומן והפורום גדלו והתפתחו בהתאמה מלאה. כיום, גם אחרי סיום פרקי ה"יומן", יש הפרייה הדדית, סימביוזה מלאה בין הפורום לבין היומן. מפעם לפעם שאלתי את המשתתפים בפורום שלי שאלות שסייעו לי לקבל זווית שונה על החיים, וכשכתבתי - השתמשתי גם בתובנות שעלו בפורום.

 

אבל הדבר החשוב מכל שתרם הפורום לחיי הוא חברים חדשים. הרבה חברים חדשים. היחסים שיש לי עם כמה מהמשתתפים הקבועים הם חבריים לשמם. בהגזמה, אני יכול לומר שהפורום החזיר לי את האמון באנשים. אמון, שאיבדתי בעשור הקודם בחיי.

 

ולמה אני מבזבז את זמנכם בהתפייטויות על ענייני הפורום?

 

משום שהמילון המוגש לכם בזה נאסף, נכתב, נערך והופק בזכותם - חלק גדול מהביטויים שהוא כולל מקורם שם, בהודעות של משתתפי הפורום. יצרנו לנו שם קהילה קטנה עם דינמיקות קבועות, עם עליות וירידות, עם יחסים משפחתיים לפני, מאחורי ובתוך הקלעים, ובעיקר - עם שפה משותפת, ממש סלנג פרטי.

 

למי שנקלע לפורום בפעם הראשונה זה נראה אולי מבלבל, אבל למזלו - החברים מתורגלים, ומייד מזנקים לקראת כל אורח חדש מושיבים אותו במרכז ה"סלון" (ע"ע), ומזמינים אותו להישאר. זו קהילה פתוחה, ויש בה הכל: חברויות אמיתיות, אהבה ושמחה, כעס וריבים. כמו בכל סלון, כמו בכל משפחה.

 

אתם מוזמנים להכיר את הקהילה הקטנה והנפלאה הזו, באמצעות המילון הזה.

 

בריאות ואהבה

 

רונן פורת (ע"ע פארוק)

  

  

  

  
רונן פורת
פארוק + סויה (ע"ע)

 


אותיות בריאות א

 

 • אבו גימיק:

בפורום הוא ידוע בכינוי "מערכת ynet", והוא זה שנושא על כתפיו את פרויקט "מחובר לחיים". חבר, מדריך, מכוון ועוזר לרונן בכתיבת היומן, ואף מניע מאחורי הקלעים את הפורום. על אף הכחשות נמרצות מוכר כאחד המכורים הראשיים, ומשתתף לעיתים בדיונים בפורום (למשל, פארוק עיניים שלנו). מקור הביטוי באימייל ששלח פעם מר מערכת ynet, ובו הזהיר את רונן מפני אפשרות שיהפוך ל'גימיק' בעיני הציבור. סוג של הומור. בתגובה, רונן חקר את מעמדו בפורום, ודן ביחסיו עם אבו גימיק בהרחבה בפרק זה פרק? זה זבל.

 

 • איטס גוד פור יו:

בובי, המשיח הפיליפיני, לומד לדבר 'עבריש', או 'engrew', ערבוב חינני של עברית ואנגלית. בשבתו כחבר ב"קואליציית השמש" בבית משפחת פורת הוא מפגין בקיאות לשונית, כמפורט בפרק 19: ''ווי נוט רונן? גו אאוט. צ'מצ' זה גוד פור יו''.

 

 • אליעזר:

הידועה כאלינער, אולי נשיאת הכבוד של הפורום. השם נועד להסב את תשומת לבו של רונן, הנוטה להתייחס רק למעט המשתתפים הגברים הנקלעים לפורום (ומה לעשות, רובו מורכב ממשתתפות). מקור הביטוי בדואר המשובש שאלינער מקבלת, בגין שמה הלא-שגרתי: אוויר פסגות וירטואלי.

 

 • אמא איינשטיין:

כך מכנה רונן את אמו, יעל פורת. "עלילות אמא איינשטיין (כינוי שזכתה בו בגין כישוריה הטכניים) בכבישי ארצנו יכולים בשקט לפרנס חדש של רם אורן, ועוד יישארו חוויות גם לג'קי קולינס. אין עמוד בתל אביב שלא פגשה מקרוב, מאוד". רונן שופע סיפורים על עלילותיה של אמא איינשטיין בכבישים, על התקלויות עם שוטרות (תשמעו קטע) ועל ההסברים שאמא נותנת בטלפון לבעלי מלאכה המנסים להגיע אליהם הביתה (אמי הנווטת). מקור הביטוי בפרק 14.

 

 • אנטי-נחס:

שיטות שונות להקלת הטיפול במחל'ס: אנטי-נחס רגיל – הרילוזול, תרופה שמאריכה את חייו של החול'ס בחודשיים תמימים בממוצע, אך לא ידוע אם בתחילת המחלה או בסופה. אנטי-נחס מסתורי - תרופה חדשה ומהפכנית, שהובאה בידי יעל, המרגלת הביולוגית, במבצע חשאי ובהול מחו"ל. מקור הביטוי בפרק 15.

 

 • אני כבר לא פה:

מטבע לשון עתיק, בשימוש נפוץ בקרב המכורים. כוונת הכותב היא בדרך כלל להודיע שזוהי הודעתו האחרונה בהחלט, משום שכעת הוא אמור לעסוק בעניינים אחרים. בפועל, המשפט מבשר שהכותב ימשיך בסדרה אינסופית של פעולות REFRESH, יען כי אין בכוחו להתנתק מהפורום ומהמחשב. דוגמה: "אני בכלל לא פה, אבל רציתי רק להגיד ש..."

מקור הביטוי עלום. שגור בפי: דנהפ, ענת כ, 29מיקי, עדי10.

 

 


אותיות בריאות ב

 

 • בובי / המשיח הפיליפיני:

דמות מתוך המיתולוגיה הפורומו-חולונית: המשיח מטפל, מרים, מעביר, רוחץ, מאכיל ומסיע את המחשב, ולפעמים עוזר גם לפארוק (ע"ע). בקומה השמינית בחולון מספרים כי הוא עושה כל זאת בשקט, תוך הבנת הצרכים וכיבוד המרחב, אך גם במסירות אין קץ. לא הרבה ידוע על חייו הפרטיים של המשיח, פרט לכך שהוא רחב כתפיים ונעים סבר, בן 43 ואב לשלושה, חייל לשעבר, דובר אנגלית וטגאלוג, מכיר בסגולות הריפוי של הצ'מצ' (ע"ע), והחשוב מכל, רמת חיקויי הלובה שלו - קנה המידה העיקרי ליכולות קוגניטיביות בתרבות אקזוטית זו - משביעת רצון (ובלשון המקומיים: "'סדר"): בובי לובה.

מקור הביטוי בפרק 14.

 

 • בריאות ואהבה:

דרכו של רונן פורת לסיים כל אימייל, פרק, או הודעה בפורום. הצירוף אומץ בשמחה בידי כל משתתפי הפורום.

 


אותיות בריאות ג

 

 • גייטס ג'וניור:

הלפטופ של רונן, שבלעדיו פארוק נשאר בלי מילים. כך תיאר רונן את קורותיו בשבוע שבו הגיב לפטופו קשה לפירמוט: "אבי ושרון נזעקו לתקן לי את המחשב, שבעקבות פעולת פרמוט פשוטה השיב את נפשו לבוראו, לו נקרא לצורך העניין ביל גייטס.....לפני השיקשוק הראשון עוד הספקתי לבקש משרון לקחת את גייטס גו'ניור למטבח, ולהנשים אותו שם, כי הבנתי שתיכף מגיע גל התפרקות טוטאלי, משהו ששקול בערך לטלפון סלולרי בידיים של פעוט היפראקטיבי".

מקור הביטוי בפרק 12.

 


אותיות בריאות ד

 

 • דאז:

אשתו לשעבר של רונן. הוזכרה כבר בפרק הראשון ביומן: "ההספק שלי בשטיפת כלים ירד פלאים, למורת רוחה של אשתי דאז (שלהלן תיקרא: דאז)". לאחר תהיות רבות של הקוראים, הבהיר רונן בפרק 4: "למי מכם (והיו הרבה כאלו) שהבינו שדאז כבר לא איתי - קבלו תיקון: היא איתי. באש ובמים. בלבי ובנשמתי. פיסית ונפשית. למרות שהיא דאז בניירות - היא הכי דהיום שיש, נשמתי התאומה. אני מכבד את רצונה שלא להיחשף, ואני יודע שגם אתם תעשו זאת". סיפור המפגש בין השניים תואר בהרחבה בפרק 10.

למרות רצונה לא להיחשף, מפציעה דאז מדי פעם בפורום, בדרך כלל תחת כינויים מסגירים כמו "פלונית", "ממני" ואפילו "אני", ובעיקר בעיתות משבר ומצוקה, שמשתתפי הפורום למדים עליהם רק בדיעבד. למשל: יש לי גם רעיון, או סיפור על רונן, אבל הכי מצחיק - אתמול. למרות החשאיות, כל מילה שלה בפורום זוכה לגל נלהב של תגובות מצד הקבועים.

מקור הביטוי בפרק 1.

 


רונן פורת
דרדר + קרציה (ע"ע)

 

 • דרדרים וקוצים:

רונן מסביר: "אתם יודעים, כשמנערים שמיכת צמר, שנחה לה דקה קודם על הדשא, נשארים עליה מעין קוצים כדוריים שמסרבים להיפרד ממנה, נכון? תנערו עד מחר - תמיד ישארו הקוצים. אפילו תנסו להסיר אותם אחד-אחד, לא תצליחו. ככה החברים שלי, כמו הקוצים, ועל כך אני מודה להם כל כך".

מקר הביטוי בפרק 5.

 
אותיות בריאות ה

 

 • הרודן מחולון:

כינוי שהצמיד מר מערכת ynet לרונן, לאחר שהאחרון טירפד את יוזמתו למפגש עם הקוראים. את דאז הכינוי הזה שעשע מאוד: הרודן מחולון.

מקור הביטוי: ההודעה של מערכת ynet - נו ענת.

 

 • ה-ת-ק-נ-ו-ן של הסלון:

סדרת תקנות-של-כבוד, שגובשה בידי משתתפי הפורום של רונן, ונועדה להסדיר את התנהלותו. מבטיחה את קיומו של הפורום לאחר פרישתו של רונן פורת מהכתיבה, אבל גם להגן עליו ועל המשתתפים מפני תופעות שליליות, שהפורום היה חשוף להן בעבר.

מקור הביטוי בהודעה של אבו-גימיק: עם כל הכבוד, ויש, משהו שטורד קורי שינה מעינינו.

 


אותיות בריאות ו

 

 • וירטוטאלי:

שגיאת הקלדה שיצאה מכלל שליטה והפכה למושג מפתח בפורום. הדעות על משמעות המושג רבות ומגוונות, ונעות מהתייחסות שלילית לעולם הווירטואלי ועד התייחסות לווירטואליות של האינטרנט, שהופכת להיות אמיתית בצורה טוטאלית, במובן החיובי שלה. משתתפי הפורום הקבועים עושים במושג הזה שימוש כשהם מתייחסים לעולם של הפורום, שחורג לעיתים לעולם האמיתי.

מקור המושג בהודעה של המשתתפת אורלין, שרק אלינער (ע"ע: אליעזר) הצליחה לפענח, ולהסביר על וירטוטאליות.

 


אותיות בריאות ז

 

 • זמן פורום:

יחידות זמן הנמדדות נטו על פי הרגשה סובייקטיבית. יחידת זמן פורום משתנה בהתאם למידת ההתמכרות ועומק השריטה של המודד. ככל שמכורים יותר - כך גדל הפער בין יחידת זמן רגילה (דקה, שעה, יום) לבין יחידת זמן פורום. כך למשל 24 שעות, יממה בזמן אמת, יכולות "להרגיש" למשתתף-מכור ותיק כשבועיים, או אפילו חודש, בזמן פורום. בכותרת של אחת ההודעות נכתב: "לרונן, סגירת חשבון ישן (כמה חודשים כבר עברו משלשום?)". שלא כמו בסוגיות פורום אחרות, שעליהן וסביבן אפשר להתווכח (ריבונו, עישון בסלון, נייט קשקוש - ע"ע), לגבי סוגיית "זמן פורום" יש קונסנזוס. אין אחד שלא מכיר בכך שיום בזמן פורום - לא שווה - יום בחיים. זו עובדה, אקסיומה.

מקור הביטוי בהודעה של המשתתפת ליאן: זמן פורום.

 


אותיות בריאות ח

 

 • חדר מצב:

חדר מקוון, אליו מתכנסת שלישיית המשתתפים הקבועים anatlpc, אוריתוש ויאירי, המכונים גם "טריו חדר המצב" (מושג שהוטבע ע"י ענת כ, המשתתפת בהא הידיעה, והאשה שמדליקה את השמש בפורום מדי בוקר). חברי השלישיה מוציאים ב"חדר" את כל הטירופים, שאין להם מקום בפורום, ומצונזרים מהנייט קשקוש (ע"ע). בחדר המצב אין כללים ואין חוקים, אפשר להגיד הכל והכל כשר.

מקור הביטוי בהברקה של הטריו: את רוצה לדבר על זה פה או בחדר המצב?

 

 • חול'ס:

ה"ניק" הרשמי שהמציא רונן פורת לחולי ALS. המושג מורכב מהמילים חולה ו-א.ל.ס, והפך שגור בפי פארוק, כשהזכיר את החולים במחלה. כך הוא הסביר את זה: "אז תודה לאל, טפו-טפו, טאץ' ווד, חמסה - אין לי עוד בעיות. רק ALS. לבי עם אחיי-לנחס, שמלבד המחלה הזו סובלים גם מעוד מחלות ומכאובים. בלי לתת לשטן ולחבורה שלו רעיונות, אבל די בציפורן חודרנית, עניין שולי לגמרי לכאורה, כדי להוציא חול'ס (זה הקיצור שלי לחולה ALS) משיווי המשקל שממילא כבר מזמן אין לו".

מקור הביטוי בפרק 15.

 

 • חושו-מור:

אחד המושגים הראשונים שהטביע יומנו של רונן פורת בשפה. מרכיב חיוני בהתמודדת עם המחל'ס, כפי שהסביר זאת רונן עצמו: "כבר אמרו לי שחוש ההומור שלי עלה מדרגה. שיש בזה משהו מן האמת. זה אך טבעי שבעקבות מחלה קשה מפלס ההומור ישתנה - לטוב או לרע. או שתשקע במרה שחורה, או שתשדרג, כמוני, את ההומור שלך. זה לא נעשה מתוך בחירה. לא קמתי יום אחד ואמרתי לעצמי: 'וואלה רונן, אתה חייב להיות יותר מצחיק'. זהו תהליך הכרתי בלתי רציונלי. כאילו גורם מסתורי דואג לשנע אל מוחי אספקה קבועה של החיידק הידידותי הזה, אותו אני נוהג לכנות חושו-מור... אז עשו טובה לעצמכם ולאנושות - חייכו, זה חינם".

מקור הביטוי בפרק 2.

 

 • חיבוק ספייריבס:

כך דאז (ע"ע) מחבקת את רונן, בפרק שבו תיאר בפירוט את חלומו על היום שבו הבריא: "עכשיו הבית היה כבר רגוע יחסית. זאת אומרת, לא ממש, כי עדיין היו הרבה טלפונים, אז בשלב מאוד מוקדם קמתי וניתקתי את כולם. דאז קיבלה אותי בחיבוק ספייריבס - אחרי החיבוק הזה כבר אין לי צלעות ספייר...".

מקור הביטוי בפרק 17.

 

 • חיה עליך:

קונטרה אופטימי ל"מתה עליך". דרכן (אחת מרבות) של משתתפות הפורום להביע את חיבתן לפארוק (ע"ע). גירסה נוספת של הביטוי: "בריאה עליך".

מקור הביטוי בהודעה של המשתתפת יעל מיש: רונן כבר מזמן לא אמרתי.

 

 • חצי חינם:

הסופרמרקט המיתולוגי, בו מיקד רונן את הפנטזיה המתוקה, וממנו פצח במסע קניות עם דאז. חצי חינם הוא גם המקום בו זכה הפארוק לצ'אפחה של חייו מידי עוז (ממשתתפי הפורום הקבועים, וחביב הקהל). מתאר רונן: "הגענו לחנייה של החצי-חינם... לקודש הקודשים חדרנו אוחזים יד ביד, דופקים חיוכים על ימין ועל שמאל, כאילו כולם - כל הקופאיות, הלקוחות, השומרים בחוץ ואפילו הבעלים המקטרים שדחפו עגלות גדולות מאחורי נשים אסרטיביות - חיכו רק לנו. מראש ויתרתי לדאז בענייני הכשרות: בינינו, קטן עלי. אם כחול'ס (ע"ע)ויתרתי על כל סוגי המאכלים כולם, אז לשמור כשרות זה שטויות בשבילי. וזה אולי המקום לציין שיש אלוהים, כי הפניתי שאלה לרב, ומתברר שגבינת פילדלפיה זה כשר. על הבורקסים ירדתי ראשונים. חיסלתי סדרה לא קטנה, וגם בגט אחד, שתיים קובה ואחד קבנוס, בסדר הזה, מטעמי כשרות. אחרי שווידאתי שסופגניות נחשבות פרווה - דחפתי מייד גם זוג".

מקור הביטוי בפרק 17.

 


רונן פורת מחובר לחיים
הרודן מחולון (ע"ע)

 


אותיות בריאות י

 • יב"ז:

דאז (ע"ע) כבודה במקומה מונח, אבל יב"ז (בשבילכם - יעל בר זוהר), איתה כבר ממש קשה להתחרות על לבו של רונן. אם יש מישהו שרונן מוכן שיסתיר לו את השמש, זו יב"ז. רק מה, הוא מתעקש לשחק אותה קשה להשגה. מקור הביטוי - המערכת: "כמו מלך נארח אותך בשיכון פחונים שלנו", בתגובה להודעה של יפתח ויזל מבעלי FOX, שהציע: "שאביא את יעל בר זוהר להסתיר את השמש" ובתגובה של רונן: איש יקר.

 

 • יום הולדת בפורום:

שמען של חגיגות ימי ההולדת של חברי הפורום יצא גם אל היקום המקביל. כל יום הולדת נחגג במצגות מרהיבות ושרשורי ברכות במשך כל היום וגם למחרת. המסורת החלה בחגיגת יום ההולדת של רונן - במצגת ברכות מכל חברי הפורום - והגיעה לשיא בחגיגת יום ההולדת של אמו, יעל פורת.

 

 •  ישראל:

שם כולל לישראלי הטיפוסי, כזה שחייב להתעניין, להידחף, לשאול בחוסר טקט. מסביר רונן: "במטוס התיישב לידי עלוקה אופייני, בשנות ה-60 לחייו. לצורך העניין נכנה אותו 'ישראל'. "זה מלידה?'', שאל אותי מייד כשהתיישב לידי. שקלתי ברצינות את התשובה המנומסת 'לא, זה מאחותך', אבל יצא לי רק ביובש: 'לא. מחלה נוירולוגית'".

מקור הביטוי בפרק 23.  

 


אותיות בריאות ל

 

 • לוכד קרני אור (ל.ק.א):

כינוי שהדביקה אלינער (ע"ע אליעזר) לרונן, בשל כשרונו ללכוד את קרני האור ולהפיץ אותן הלאה. מקור הביטוי בהגדרה של רונן את כלבתו סויה, הלוכדת לעצמה קרני שמש במרפסת, ובהודעה של אלינער: ללוכד קרני האור בוקר טוב.

 

 • לילה טוב:

ברכה פשוטה, שחוזרת עשרות פעמים בכל לילה בפורום, בערך עד הבוקר. מכורים כבדים מברכים ב"לילה טוב" בערך בשעה 23:30 בלילה, ומאותו רגע שבים על האזהרה עוד ועוד פעמים, עד שעיניהם נעצמות על המקלדת, זמן קצר לפני ברכת הבוקר טוב של ענת כ. מקור הביטוי באינסוף הודעות, אך בעיקר של טריו חדר המצב (ע"ע): כל לילה אני אומרת לכם לילה טוב.

 

 • לספור עד 10:

דרכם של משתתפי הפורום להתמודד עם הודעות פרובוקטיביות, גסות רוח, של אורחים לרגע או משתתף כועס. במקום להגיב ולעורר ויכוח מיותר, סופרים 1234567890, נרגעים (או לא) וממשיכים הלאה. בימיו הראשונים של הפורום, גררה כל הודעה פרובוקטיבית שרשור ארוך של תגובות עצבניות. ככל שחלף הזמן למדו המשתתפים להתעלם מהודעות כאלה: איזה פורום זה.

מקור הביטוי בהודעה של רונן פורת: ספרתי עד עשר.

 


אותיות בריאות מ

 

 • מדליקה את השמש:

כינוי נוסף לענת כ (ע"ע מזכירות), הלב והעיניים של הפורום, האשה שהשכם בבוקר, בכל בוקר, בשעות לא שגרתיות בעליל, מפרסמת את ההודעה הראשונה בפורום, שתכליתה ברכת בוקר טוב, סיכום יום אתמול בפורום ואבחנות עדינות על אירועי היום הצפויים. בפסקת הסיום של פרק 23 התייחס רונן לפעילותה הבלתי נלאית של ענת כ למען החברים בפורום ולמען חולי ALS בהערכה עצומה, ואף סימן אותה כ"מדליקת השמש".

מקור הביטוי: האייקונים הקטנים של שמש שמצורפים דרך קבע להודעת הבוקר של ענת כ. 

 

 • מזכירות:

מזכירות הפורום כוללת שתי מזכירות, שדואגות לארגון וניהול הפורום: anatlpc המחזיקה בתואר "מזכירה בכירה מאוד מאוד", וענת כ, שתוארה הוא רק "עוזרת המזכירה הבכירה", אבל בפועל - היא המנכ"ל, והרוח מתחת לכנפי החברים. תפקידי המזכירות הם: קבלת פנים לאורחים חדשים שנקלעים אל הפורום, רישום המשתתפים, כולל הזמנת האורחים לספר על עצמם חמש עובדות, אזכור ימי ההולדת של המשתתפים, וציון אירועים מיוחדים, בהם פרויקטים מקיפים, כמו מבחר ההודעות הטובות ביותר בפורום ("השרוטים של רונן", "הכוכבים של רונן" ועוד).

המזכירה הבכירה מאוד מאוד אחראית על שעות הלילה, ומנהלת ביד רמה את הנייט-קשקוש (ע"ע). ענת כ ממונה על פתיחת הבוקר, והדלקת השמש בפורום. המשרה דורשת: שעות נוספות מרובות, חריצות, סובלנות, ובקיאות בים ההודעות בפורום. מקור הביטוי בהודעה של anatlpc בה הציעה לרונן לשמש מזכירה וירטואלית: "רונן אתה שוכח ואני מוכנה לשמש כמזכירה וירטואלית". מייד לאחר מכן מונתה ענת כ לעוזרת: אפשר להיות עוזרת מזכירה?

 

 • מחטטת במוח:

הלוא היא 'מם', הפסיכולוגית של רונן, שבמפגש השבועי הרגיל היתה אחראית להברקה נוסח סיינפלד. או כפי שמתאר זאת רונן: "בעודי פורם להנאתי את הקצת-שפיות שעוד נשארה למערכת, תולש את קצות העצבים של אבו-גימיק, הגיעה המחטטת במוחי (אני יודע, ביטוי לא מוצלח. יש הצעות למשהו יותר טוב?) שהיא הפסיכולוגית שלי, למפגשנו השבועי. תוך כדי השיחה-הקלדה המשכתי להתכתב עם המערכת, משתף אגב כך גם את המחטטת בצרה הצרורה שנחתה לפתחי - אין נושא לפרק. אחרי שעשתה פרצוף אוהד, זרקה לי בנון-שאלנט 'זהו, תכתוב בדיוק על זה'. על הלבטים, על החשיבה, על המשחק המקדים לפרק. בינגו. היא, שבחיים שלה לא ראתה דקה מסיינפלד לא כל כך ירדה לסוף מבסוטיותי, אבל לי זה כל כך הזכיר את ג'רי וג'ורג' מדסקסים ביניהם את הרעיון האדיר לסידרה שהציעו ל-NBC. מייד הקלדתי לה: 'כן, פרק על כלום'. היא לא כל כך הבינה. בו במקום כתבתי למערכת. וכעת, כל מה שנשאר לי הוא להודות לה, למחטטת, על גלגל ההצלה המפתיע שזרקה לנו בדיוק בשנייה שמשבר הכתיבה איים לחרב לנו את פרויקט היומן הזה".

יחסיהם הממושכים וההדוקים של 'מם' ופארוק מתוארים בהרחבה בפרק מיוחד שהקדיש לה.

מקור הביטוי בפרק 18 ובפרק 22.

 

 • מלימון נעשה לימונדה:

המוטו האופטימי של הפורום, שהוראתו - להסתכל על חצי הכוס המלאה. למצוא בכל מצב קשה את נקודות האור, למצוא את הדרך הנכונה, להתאמץ מעט ולהישאר בגישה חיובית - ואז נוכל להפיק לימונדה מהלימון.

מקור הביטוי בהודעה של המשתתפת לילוש (אז תיכוניסטית, והיום חיילת): מלימון נעשה לימונדה.

 

 • מצגת:

הדרך המקובלת בפורום לברך משתתף שחוגג משהו (חג, יומולדת, מבחן מוצלח, כל דבר אחר). אלופי המצגות: ענת כ, הלוחש לסוסים והיי לאב.

 


יעל בר זוהר
יב"ז (ע"ע)

 


אותיות בריאות נ

 

 • נייט קישקוש:

מגדיר את פטפוטי הלילה בפורום, של חבורת משתתפים כמעט בלתי שפויים (ראה "השרוטים") שבמקום לישון מקשקשים. התופעה החלה עם "טריו חדר מצב" (ע"ע), אך סחפה אחריה המונים. לאחרונה התרחבה גם לשעות היום, ועל כן תורגמה גם ל"אפטר נון קשקוש". התופעה השתלטה בעליזות על הפורום, ונעלמה באחת ביום שבו הומצא ה"תקנון" (ע"ע). 

מקור הביטוי בהודעה של היי LOVE: כן זאת אני.

 

 • נקודת R-spot:

נקודת רונן הפרטית. נקודה הסמויה מן העין, שגירויה גורם תופעות שונות, נעימות ומהנות. המושג הוטבע בידי אלינער (ע"ע אליעזר), בתגובה להודעתה של המשתתפת כוכב-נגה, על איך רונן נוגע בה: THE R-SPOT.

 


אותיות בריאות ס

 

 • סויה:

כלבתו האהובה והמפונקת של רונן, הזוכה למעמד מיוחד בפורום. היא בירכה את רונן ביום הולדתו, זוכה לאיזכורים רבים בפרקים, והתמונות שלה מפארות הודעות ומצגות בפורום. כאן רונן מספר על סויה.

 

 • סיפור בהמשכים:

משחק חברה קדום, שחודש חד-פעמית בפורום של פארוק (ע"ע), בעידודו ובהשראתו. התוצאה הוכיחה שהשמיים (אם כי במקרה הזה מדובר יותר במעמקים) הם הגבול. המושג הוטבע ע"י ענת כ (ע"ע מזכירות), שהציעה באחד מימי שני לספר סיפור לרונן, כמחווה לקראת הפרק הבא ביומן: מה דעתכם לכתוב סיפור לרונן?

 

 • סלון (או - הסלון):

הכינוי המעניק לפורום חיים מחוץ לעולם המקוון, וגם מעמד של הרבה מעבר לפורום, משהו ביתי, משפחתי, שאין לו קירות, אבל יש לו מתחם ברור. משתתפי הפורום מתייחסים אליו בפרוטרוט בהודעותיהם ואף מרחיבים את ההגדרה למטבח, המרפסת ושאר חדרי הבית (למשל: הסלון באוף ליין).

מקור המונח בהודעה של המשתתפת 'מאיה הפורקת': מכתב גלוי לרונן ולכל חברי הפורום.

 


אותיות בריאות ע

 

 • עוגיות:

אי אפשר להתחיל את הבוקר בפורום בלי הקפה והעוגיות המיתולוגיות של המשתתפת דנה(22). העוגיות מוגשות חמות ונימוחות. לעיתים, כשדנה ממהרת בבוקר לעבודה, היא משאירה הוראות - להוציא את העוגיות מהארון בצד ימין למעלה.

מקור הביטוי בהודעה של דנה(22) עצמה: קחי לך ענתי.

 

 • עכבראש:

המתקן שמאפשר לפארוק לתקשר באמצעות המחשב. רונן מסביר: "על המחשב שלי מותקן מכשיר קטן וחכם, שעוקב אחרי תנועות הראש שלי. על המצח שלי יש מדבקה עגולה קטנה, שבעזרתה, ובתנועות ראש קטנות, אני מזיז את הסמן. ההקלקה מתבצעת כשאני משהה את מבטי על האובייקט (ומשך השהייה ניתן לכיוונון)". בפרק 21 סיפר רונן על שיחת מסנג'ר בינו ובין אמיתי ויסמן ז"ל: "פעם כתבתי לו 'תסתכל עלינו, איך אנחנו נראים? שני חולים מצ'טטים עם עכבראש'. זה הרס אותו. הוא 'נעלם' לי לרגע מהמסך, וכשחזר הסביר שמרוב צחוק - הראש זז, הסמן סימן, ונסגרו לו כמה תוכנות בבת-אחת". המשתתפים התייחסו למתקן בהרחבה: העכבראש אצלך הופך לכלי נגינה.

 


קפה עוגה
עוגיות וקפה של ענת כ ודנה (22) (ע"ע)

 


אותיות בריאות פ

 

 • פארוק:

כינוי לרונן פורת, שהוזכר לראשונה בידי רונן עצמו, ואומץ בשמחה בידי משתתפי הפורום: "אני, כלומר הוד מעלתו המלך פארוק, עדיין שרוע על משכבו בשלום, נוחר. ככה זה: פארוק אוהב לישון". (פארוק, למי שלא זוכר, מלך על מצרים עד ההפיכה הצבאית שהנהיג גמאל עבד אל נאסר, שמינה עצמו לנשיא).

מקור הביטוי בפרק 14.

 

 • פרשת השבוע:

סיכום שבועי של האירועים בפורום, שבמשך כמה שבועות התפרסם בכל יום שני בבוקר ונכתב בידי המשתתפת הקבועה עדי10, שברבות הימים הפכה להיות קרן (עדי), והיא שהרימה את הכפפה שרונן זרק.

גם מקור הביטוי בהודעות של קרן (עדי): פרשת השבוע בפורום.

 

 • פוסטר:

המשתתף יורם החליט להנציח את הדינמיקה בפורום: טרח, וחקר, ואסף וצירף מידע לתמונות, ויצר את הפוסטר הנפלא המציג את כל החברים הקבועים על פי מאפייניהם.

 


אותיות בריאות צ

 

 • צוחה או בוחק:

כך מתאר רונן את העובדה כי במצבו, הצחוק והבכי מתקרבים זה לזה: שניהם מלווים בכאב בצלעות, מביאים דמעות, גורמים לקוצר נשימה ומשחררים.

מקור הביטוי בשמו של פרק 8.

 

 • צֶ'מֶצ':

בעברית "שמש", באנגלית: "sun", ובאינגריש של בובי (הידוע גם כ"המשיח") – צ'מצ'. לנו, זה הכוכב שמספק חום ואנרגיה להתפתחות החיים. בשביל רונן, זה כוכב עם יחסי אהבה-שנאה: רוצֶה, אבל פוחד, ואם ירדוף אחרי השמש, היא לעולם לא "תיתן" בנדיבות, רק אם תתפסו אותה לא מוכנה.

מקור הביטוי בפרק 19.

 


אותיות בריאות ק

 

 • קולה כבוד:

הגירסה המקורית של פארוק ל"כל הכבוד", מתוך הערכה רבה לקולה (ולפארוק יש הערכה רבה לקולה...).

מקור הביטוי בהודעה של רונן: תנו כבוד.

 

 • קונטרול פריק:

כך מגדיר רונן את עצמו בפרק 12: "בשבילי, קונטרול פריק שכמוני, ההכרה הזו משגעת עוד יותר, שזה בא ממני, שזה תלוי בי, ולמרות זאת אני לא יכול לשלוט בזה".

בפרק 23, תייר מתגלגל, חושף רונן שלמעשה, זכה לכינוי הזה מאבו-גימיק: "כך, בתוך כחודש, יצאתי פעמיים לחו"ל. את שני הטיולים תכננתי בקפידה, כמו שאני אוהב. לא סתם הרווחתי אצל אבו-גימיק את הכינוי 'קונטרול-פריק'. מה לעשות, אני לא אוהב לצאת משליטה. זה רק התעצם מאז ראשית המחלה, כי שליטה היא אחד הדברים שנותנים לי תחושה של יציבות. הלוואי, אני אומר לעצמי גם כעת, שהייתי קצת יותר משוחרר, פורק-עול".

מקור הביטוי: אבו גימיק לרונן, בתכתובת עצבנית מאחורי הקלעים.

 

 • קוסטנזה:

ג'ורג' קוסטנזה המיתולוגי מהסידרה סיינפלד, שהוזכר במשפט הראשון ביומן של רונן: "שמי רונן, בן 33, אני מובטל וגר עם אמא, ע"ע קוסטנזה". ג'ורג' הוא הדמות האהובה ביותר על רונן בסדרה: "לוזר מתבגר כזה, נוירוטי, דיספאנקשנל, תקוע בבית ההורים, ורואה במובטלות את הדת החדשה".

בפרק 25, על רקע ביקורו המתוקשר של ג'ייסון אלכסנדר בארץ, זרק אבו גימיק כפפה, והוסיף לטקסט של רונן דאחקה קטנה במקום אסטרטגי: "שמעתי שג'ורג' עכשיו בארץ. יש מצב לפגישה?" את האטרף האינטנסיבי שהתרחש מייד לאחר שהשד הזה שוחרר מהבקבוק תיאר רונן בהרחבה בפרק 26. הבונוס היה מסר אישי מאוד, מרגש, מהכוכב ההוליוודי ישירות אל מצלמת הווידאו של אורי ניב (ע"ע דרדרים), חברו הטוב של רונן.

 

 • קופי-פייסט:

פעולת העתקה פשוטה במחשב, עם משמעות נוספת בפורום, בעיקר כאשר אחד המשתתפים הקבועים מבקש להזדהות עם משהו שכתב משתתף אחר. במקרה כזה הוא מודיע "קופי-פייסט" להודעה, "הוצאת לי את המילים מהפה", או בסלנג המקומי "גמני-גמני".

שימוש נוסף בקופי-פייסט הוא לצורך שכפול מספר גדול של לבבות, חיבוקים ושאר מחוות דביקות ומתקתקות, שהמשתתפים הגברים בפורום סולדים מהן, והמשתתפות מתות עליהן. אחרי הודעה של רונן, שכללה פרסומת סמויה, ובה הפגין את כישוריו הטובים בקופי-פייסט, פתחה המשתתפת החיננית דנה פ קורס בסיסי בקופי-פייסט לטובתם של משתתפים פחות מיומנים.

 

 • קרציות:

כינוי חיבה נוזפני למשתתפי הפורום, על שום נטייתם להיכנס להיסטריה בכל פעם שרונן נעדר לפרק זמן ממושך מהסלון (ע"ע). מקרים כאלה גוריים בדרך כלל גל של קריאות בנוסח "רונן, הלו?", וגם "רונן, תשמיע קול", בליווי נפנופי ידיים. התגובות הנחרצות של פארוק לא מאחרות לבוא.

מקור הביטוי בהודעות של רונן פורת: הנה הנה וגם לכל הקרציות.

 


רונן פורת ג'ייסון אלכסנדר מחובר לחיים
קוסטנזה (ע"ע)

 


אותיות בריאות ר

 

 • רבאולוג:

ביטוי פנימי של משתתפי הפורום, שמשמעותו רב שיח המורכב ממונולוגים רבים. דיונים מסוג זה אופייניים למשתתפים הקבועים בפורום, שהגיעו לשם לראשונה לשמש כעין קבוצת תמיכה, בעיקר כלפי רונן, אך מאז קבעו שם את משכנם הווירטואלי.

מקור הביטוי בהודעה של אלינער (ע"ע: אליעזר): בתגובה להזמנה לרבאולוג.

 

 • רוננעים:

אחד השמות שהועלו כתיאור לחברים הקבועים בפורום, בעקבות בקשה של רונן להציע שם לחברי הפורום.

מקור הביטוי בהצעה של קרן (עדי): יש לי... יש לי....

 

 • ריבונו:

ידוע יותר כאלוהים. ביומן של רונן באים לידי ביטוי יחסיו המורכבים עם אלוהים: "לפעמים אני מקלל את ריבונו, אבל אני לא כועס, גם לא עליו". רונן מפרט בעניין בפרק 11 ומייד לאחריו במקצה שיפורים מיוחד, שכונה פרק 11 וחצי: "טעיתי. הייתי צריך להתמקד ביחסים שלי עם בורא עולם, לא ביחסים שלו עם הדתיים".

בפרק 16, המתאר את הפנטזיה על היום שבו רונן הבריא בפתאומית, הוא מנהל שיחה עם ריבונו על הנס שקרה: "וריבונו ענה (לא בלי המהום ורעמים קלים) - "אני לא ממש חייב להסביר לך, אבל אם שאלת, אז שתדע שמאז נהיית סלבריטי, השולחן שלנו ממזרח לגן עדן התמלא מאות פניות של מבקשי החלמתך. באלוהים, סתמו אותנו בעבודה. האי מייל קרס לנו, הנייר-פקס אזל, אפילו בכותל נגמרו החריצים בגלל הפתקים בשבילך. די, אי אפשר לעבוד ככה. למלאך גבריאל כבר כואבות הכנפיים, והשירות לקוחות כאן עובד מסביב לשעון, כאילו אין איידס באפריקה, אין מלחמות, נסתם החור באוזון. אתה יודע, קטנות".

ויש עוד:

"א-קיצר", המשיך אלוהים (לא הייתי מאמין שריבונו נשמע כמו, תסלחו לי, כוסית משינקין), "החלטתי להוריד אותך מסדר היום שלנו. וזה למרות שבפרק 11 לכלכת, ובפרק 11 וחצי כבר ניסית לטשטש ראיות. וזה בלי לקחת בחשבון את המקהלה שלך בפורום: כל היום כותבים שם 'מתפללים לבריאותך', 'בריאות ואהבה', 'שרק תהיה בריא', 'שאלוהים יעזור'. די, הבנו. שלא להזכיר את הנודניקים הגדולים מכולם - אחיך גילי ודאז. שיגעו אותנו כאן. אז בגלל כל הבלגאן סביבך, העברנו אותך במסלול הירוק, ובגלל החג, חשבנו שיהיה סבבה להפיל דווקא עליך את הנס חנוכה, שכולם יראו, יתרשמו, ישמחו איתך, ואחרי כמה ימים ישכחו אותך ויתנו לנו לעבוד בשקט".

כאמור, מקור הביטוי בפרק 11.

 

 • רענן / REFRESH:

כפתור קטן בפריים העליון של הדפדפן, שאמור לרענן את הדף הנצפה. גולשים נורמליים (שאינם קרציות או דרדרים) משתמשים מדי פעם באופציית ה"רענן". מכורים קלים משתמשים בה לעיתים קרובות יותר. ה'שרוטים' של רונן משתמשים בה כל הזמן, עשרות פעמים ביום. כבר קרה שמוכי ירח מחברי הפורום התעוררו באקראי באמצע הלילה, ובדרכם לשירותים עברו בעמדת המחשב, לא התאפקו, רעננו את העמוד וגילו דברים מדהימים, כמו במקרים האלה: סתם חולת ירח וגם בזה הרגע.

מקור הביטוי - אי שם אצל מומחי הממשק של מיקרוסופט ברדמונד. בפורום, הוא קיבל משמעות משלו.

 

 • RC:

הביטוי האולטימטיבי להבעת הערכה, תחליף או שווה-ערך ל"קולה כבוד". הנה השיעור באבולוציה הפשוטה של השפה: ה'קולה' מ'קולה כבוד' הוסב ל-'RC קולה', ובתוך הרף עין בזמן פורום (ע"ע) קוצר המושג ל-RC בלבד. דוגמה: RC לך מלוא הכוס.

מקור הביטוי בהודעה של המשתתף no more saknay איזה לילה מתוק, שגובתה בהכתרה רשמית של רונן RC.

 


אותיות בריאות ש

 

 • שרוטים:

כינוי למשתתפים הקבועים בפורום של רונן, בעיקר על רקע פעילותם בנייט קישקוש (ע"ע) או באפטר-נון קישקוש (ע"ע), שבתקופה האחרונה נרגעו למדי, בגין החלת ה"תקנות של כבוד" (ע"ע התקנון). באשר לקיומה של השריטה אין ספקות, אך יש ויכוחים באשר לעומקה.

מקור הביטוי בהודעה של רונן בעקבות נייט קישקוש סוער: אם נדמה לכם.

הביטוי אומץ גם באסופת ההודעות הכי מעניינות במאה השנייה לתולדות הפורום, שכונתה מקבץ השרוטים של רונן.

 


אותיות בריאות ת

 

 • תודות:

לכל המשתתפים הקבועים בפורום, שזיהו מושגים, כתבו הגדרות, חיפשו הודעות וסייעו בהפקה של המילון (והרשימה חלקית), ומזוהים כאן חלקם בשמם האמיתי, ברמז לשמם או בניק הקבוע:

 

 • אוריתוש
 • יאיר
 • נעמי א
 • דניאלה
 • דנה פ
 • גליה
 • אפרת (הקטנטנה)
 • מיקי29
 • דנה(22)
 • מאיה
 • רוני
 • בת 7
 • קרן (עדי)
 • זוש/יעל
 • anatlpc
 • ענת כ
 • כמה סמויים וסמויות חסרי ניק
 • רונן פורת
 • ובמיוחד: מערכת ynet
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פארוק + דרדר
פארוק + משיח + צ'מצ'
פארוק + גייטס ג'וניור
צילום: דלית שחם
צילום: משה שי
פארוק + איינשטיין
צילום: משה שי
צילום: מריאן הול
לימון + לימונדה (ע"ע)
צילום: מריאן הול
אבו גימיק? (ע"ע)
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים