נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ טרם הוכרז כמי שהחלים מנגיף הקורונה, אבל העובדה הזו לא מנעה ממנו לקיים הערב (שבת) – בצעד שנוי במחלוקת – אירוע בחירות בבית הלבן. כמה מאות מתומכי הנשיא הוזמנו לאירוע, שבמהלכו נשא טראמפ דברים ממרפסת מעונו הרשמי. זה היה האירוע הפומבי הראשון של הנשיא מאז שאושפז בעקבות הידבקותו בנגיף. ynet העביר את האירוע בשידור חי.
בתחילת הכינוס יצא טראמפ למרפסת כשעל פניו – באורח לא שגרתי – מסכה. הקהל הריע USA! USA!, וטראמפ הסיר את המסכה והודה לו. "קודם כל, אני מרגיש מצוין, לא יודע מה אתכם", אמר. "אני רוצה להודות לכולכם על התפילות". לאורך העצרת הקצרה, שנמשכה כ-20 דקות, נראה טראמפ בריא בסך הכול. הוא לא נראה מתקשה בנשימה או משתעל, אם כי ב"גרדיאן" הבריטי ציינו כי הוא נשמע צרוד.
טראמפ בעצרת בית הלבן: "מרגיש מצוין"
(צילום: רויטרס)

8 צפייה בגלריה
עצרת בחירות ב הבית הלבן דונלד טראמפ ארה"ב
עצרת בחירות ב הבית הלבן דונלד טראמפ ארה"ב
מסיר את המסכה: "אצלי מצוין, ואצלכם?". טראמפ הערב
(צילום: רויטרס)
8 צפייה בגלריה
עצרת בחירות ב הבית הלבן דונלד טראמפ ארה"ב
עצרת בחירות ב הבית הלבן דונלד טראמפ ארה"ב
בלי ריחוק חברתי. תומכי טראמפ, הערב
(צילום: AP)
אף שרק שבועיים עברו מאז טקס ההכרזה על המועמדת של טראמפ לעליון, שבו לא נשמרו הנחיות הקורונה ושהתברר בדיעבד כאירוע-הדבקה המוני, גם הערב נמנעו המשתתפים לחלוטין משמירה על ריחוק חברתי. כלי תקשורת דיווחו כי היו ביניהם גם מי שלא עטו מסכות, בהם ד"ר סקוט אטלס, הרופא המייעץ לטראמפ, אם כי יצוין שבשידור החי מהבית הלבן נראו רוב המשתתפים כשפניהם דווקא כן מכוסות.
טראמפ, נזכיר, השתחרר בתחילת השבוע מבית החולים הצבאי שבו אושפז אחרי שנדבק בנגיף הקורונה. רופאיו ציינו כי אחרי שאובחן כנשא סבל הנשיא משני אירועים של ירידה פתאומית ברמת החמצן וכי הוא טופל בסטרואידים, אבל בימים האחרונים, אחרי ששב לבית הלבן, דיווחו הרופאים כי מצבו טוב מאוד וכי הוא אינו מתלונן על תסמינים. על כל פנים, ככל הידוע טרם נקבע בבדיקות כי טראמפ החלים מהנגיף. בריאיון ל"פוקס" אתמול הוא אמר שעבר בדיקה נוספת, אך לא חשף את תוצאותיה. הוא ציין שהפסיק לקחת תרופות נגד הקורונה, והצהיר: "אני מרגיש ממש חזק".
8 צפייה בגלריה
עצרת בחירות ב הבית הלבן דונלד טראמפ ארה"ב
עצרת בחירות ב הבית הלבן דונלד טראמפ ארה"ב
הנשיא לפני הסרת המסכה. סגרים זה "לא מדעי"
(צילום: רויטרס)
8 צפייה בגלריה
 תומכי דונלד טראמפ לפני כניסתם ל אירוע בחירות ב הבית הלבן ארה"ב
 תומכי דונלד טראמפ לפני כניסתם ל אירוע בחירות ב הבית הלבן ארה"ב
תומכי הנשיא לפני כניסתם לבית הלבן
(צילום: AP)
העובדה שטראמפ החליט לקיים אירוע בחירות אף שטרם נקבע כי החלים – ועוד החליט לקיימו במעון הנשיא, שבו לא נהוג בדרך כלל לקיים אירועים מפלגתיים – עוררה ביקורת עליו. הביקורת הזו מצטרפת לביקורת שהוטחה בו על צעדים נוספים שנקט מאז אשפוזו, כגון היציאה למפגש עם תומכיו מחוץ לבית החולים והסרת המסכה במופגן מיד עם שובו לבית הלבן. בבית הלבן לא ניאותו לומר הערב אם הנשיא עדיין מדבק.
יותר מ-210 אלף בני אדם כבר מתו בארה"ב מנגיף הקורונה, ולפי סקרים כשני שלישים מהאמריקנים אינם מרוצים מהטיפול של ממשל טראמפ בנגיף. עד ליום הבחירות לנשיאות נותרו עוד שלושה וחצי שבועות בלבד, ומכיוון שטראמפ מפגר בפער משמעותי בסקרים אחרי יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן, כל יום שבו הוא אינו יכול לקיים עצרות בחירות שיקרבו אליו בוחרים הוא יום המרחיק אותו מכהונה נוספת.
אחרי שאתמול בלילה נמסר כי טראמפ ייצא ביום שני לעצרת בחירות בפלורידה, הערב הודיע המטה שלו כי ביום שלישי יבקר בפנסילבניה וביום רביעי יגיע לאייווה. כל שלוש המדינות הללו נמנות עם המדינות המתנדנדות שיכריעו את הבחירות. העימות שאמור היה להתקיים בין טראמפ לביידן ביום חמישי הקרוב, נזכיר, בוטל בסוף השבוע, אחרי שוועדת העימותים החליטה לקיים אותו מבלי שביידן וטראמפ שוהים באותו האולם, וטראמפ סירב לכך.
מיד עם פתיחת העצרת הערב דיבר טראמפ על האירועים שהוא מתכנן לקיים השבוע ואמר: "אסור לנו לאפשר לארצנו להפוך למדינה סוציאליסטית, וזה מה שהולך לקרות". הוא שב וכינה את נגיף הקורונה "הנגיף הסיני" והבטיח שהחיסון לקורונה יגיע בקרוב מאוד – הבטחה שהוא מקווה שתפיח אופטימיות בבוחרים ותגרום להם לצאת ולהצביע עבורו.
8 צפייה בגלריה
עצרת בחירות ב הבית הלבן דונלד טראמפ ארה"ב
עצרת בחירות ב הבית הלבן דונלד טראמפ ארה"ב
טראמפ הערב. סוציאליזם, קומוניזם ו"ג'ו הישנוני"
(צילום: AFP)
טראמפ גם ציין שקנדה ואירופה חוות כעת שתיהן התפרצויות גדולות, וכנראה עשה זאת בניסיון להדוף את הביקורת על התחלואה ההולכת ומחמירה שוב בארה"ב. את המדיניות של הטלת סגרים בגלל מגפת הקורונה כינה טראמפ "לא-מדעית".
טראמפ תקף בדבריו את ביידן וסגניתו קמלה האריס, שיבח את סגנו מייק פנס על העימות שלו מול האריס השבוע ("זה היה לו קל", טען) והצהיר: "ג'ו ביידן הישנוני בגד בשחורים ובהיספנים, ואם אתם חושבים שהוא יכול לנהל את המדינה הזו – הוא לא". טראמפ הרבה לדבר הערב על השחורים וההיספנים, שתי קהילות שהוא מקווה להרחיק מביידן ולו קמצוץ מבוחריהן, בתקווה להפוך את דרכו של המועמד הדמוקרטי לניצחון לקשה יותר. טראמפ טען כי מצביעים משתי הקהילות מתנגדים למדיניות השמאל של ביידן והדמוקרטים, שאותה כינה "מדיניות קומוניסטית".