5 צפייה בגלריה
המלון בו השתכנו המחבלים האיראנים
המלון בו השתכנו המחבלים האיראנים
המלון שבו השתכנו המתנקשים האיראנים
רגע לפני הגעתו לטורקיה של שר החוץ יאיר לפיד, מי שאמור להיות ראש הממשלה הבא, חשף היום (חמישי) המודיעין הטורקי כי הצליח לסכל ניסיון פיגוע איראני באיסטנבול ביום שישי האחרון, אותה מזימה שהובילה לאזהרת המסע החריגה והחמורה לאיסטנבול. לפי הטורקים, האיראנים תכננו לחטוף דיפלומטים ותיירים ישראלים באיסטנבול, ולפגוע בהם. בדיווחים נכתב כי האיראנים עקבו אחר ישראלים באיסטנבול במשך תקופה ממושכת. אחד היעדים, לפי הדיווח: שגריר ישראל לשעבר ואשתו ששהו במלון באזור בייאואולו בעיר. בינתיים, אזהרת המסע לאיסטנבול נותרה בעינה, ברמה הגבוהה ביותר.
בשבוע שעבר זיהו גורמי מודיעין בישראל את חוסיין טאאב, ראש ארגון המודיעין של משמרות המהפכה, כמי "שמנסה בימים האחרונים לקדם פיגוע בישראלים תמימים בטורקיה, מתוך מסע מטורף וחולני של מאבק על מעמדו בממסד הביטחוני האיראני". דקות ספורות לאחר החשיפה בטורקיה של הכישלון האיראני, פרסמה הטלוויזיה האיראנית כי טאאב - שכיהן בתפקידו הנוכחי מאז 2009 - לא ימשיך עוד בתפקידו.
בכלי התקשורת בטורקיה נכתב כי המודיעין הטורקי, MIT, והמשטרה המקומית עצרו ביום שישי האחרון שמונה חשודים, בהם אזרחים איראנים ומשתפי פעולה מקומיים, במלון סול ובשלוש דירות שכורות אחרות באזור. הם היו חברים בשני תאים, שכללו גם מתנקשים. חברי המודיעין האיראני ואנשי משמרות המהפכה התחזו לסטודנטים, לאנשי עסקים ולתיירים. הטורקים אמרו כי הפיגוע סוכל בשלב התכנון, ואמרו כי החקירה נמשכת. לפי הדיווח, המוסד איתר את הישראלים שהיו אמורים להיות יעד הפיגוע, והבריח אותם לארץ במטוסים פרטיים.
5 צפייה בגלריה
כוחות ביטחון טורקיים באיסטנבול
כוחות ביטחון טורקיים באיסטנבול
המלון שבו התגוררו כמה מחברי החוליה האיראנית, ואנשי הביטחון שסיירו באיסטנבול
(צילום: AFP)
5 צפייה בגלריה
חוסיין טאייב
חוסיין טאייב
חוסיין טאאב. מונה לו מחליף
5 צפייה בגלריה
יאיר לפיד ממריא לביקורו בטורקיה
יאיר לפיד ממריא לביקורו בטורקיה
לפיד במטוס, בדרך לאנקרה
ישראל העבירה את המידע המודיעיני לביון הטורקי, שמצטיין ביכולות הסיכול שלו. ככל הידוע, צוותים משותפים טורקים וישראלים פעלו ביחד באיסטנבול כדי לחלץ ישראלים מציפורני החוליה, ובכמה מקרים החילוץ היה דרמטי - שניות לפני שהאיראנים עמדו לשים עליהם את היד. ככל הנראה, החוליה האיראנית תכננה להשתמש גם ברובי צלפים. גורם ביטחוני בכיר אמר כי "הטורקים ביצעו פעולות מדויקות כדי לבצע מעצרים של אותם גורמים. כפי שאפשר ללמוד מההודעה שלהם, יש לא מעט עצורים בכמה מוקדים, כפי שאמרנו כל העת שמדובר בכמה מוקדים וכמה חוליות".
"זה היה חלק מהמורכבות של האירוע, ובכל מקרה כרגע נכון לעכשיו כיוון שלא השלמנו את כל המלאכה. אנחנו נוקטים בצעדי הזהירות הנדרשים בנסיבות האלה ולא מורידים את ההתרעה ולא מסירים אותה. זאת, עד שנשלים את העניין ונהיה משוכנעים שהאיום חלף לגמרי ברמה הזאת, גם נעדכן בצורה מסודרת. אנחנו בדרך הנכונה. אני מקווה שנראה עדכון תוך ימים. אלה אירועים חמקמקים אבל מניסיון העבר - אנחנו בהתחלה של הסוף - סדרי גודל של ימים הגיוניים, אבל קשה לחתום על זה. אנחנו בשיתוף פעולה הדוק עם הטורקים כל הזמן, באופן אינטנסיבי כל הזמן ולכן משתדלים לא להפתיע זה את זה".
היום המריא שר החוץ לפיד לטורקיה, לבירה אנקרה. לפיד שקל לבטל את הביקור, אבל בסופו של דבר החליט להמריא עקב הצורך הביטחוני הדחוף בנסיעה. אזהרת המסע לאיסטנבול היא ברמה הגבוהה ביותר, רמה 4, ואילו באנקרה ובשאר חלקי טורקיה האזהרה היא ברמה 3, לפיה יש לדחות נסיעות לא חיוניות. במקרה של לפיד מדובר בנסיעה חיונית ולכן אין מניעה לנסוע.
במהלך השבוע האחרון אנשי ביטחון טורקים וישראלים ניהלו מבצע חסר תקדים באיסטנבול לסיכול המזימה האיראנית לביצוע פיגועי רצח וחטיפה של אזרחים ישראלים. בכירים בישראל הזהירו בשבת כי מרוב נואשות האיראנים הורידו הנחיות לחוליות שלהם בטורקיה, חוליות שמורכבות מאיראנים ומאזרחים טורקים מגויסים, לרצוח ישראלים בכל מחיר - ואם צריך גם לבדוק לתיירים דרכונים כדי לחפש ישראלים.
בדיווח הטורקי הוזכר כי גם באוקטובר האחרון חשפו הטורקים רשת ריגול איראנית שתכננה אז לרצוח את איש העסקים הישראלי שעובד בטורקיה יאיר גלר וכן אנשי אופוזיציה איראנים. הרשת הקודמת מנתה שמונה אנשים, בהם שניים שהיו סוכנים איראנים שקשורים למשמרות המהפכה.
5 צפייה בגלריה
 ראש המוסד דדי ברנע
 ראש המוסד דדי ברנע
ראש המוסד דדי ברנע
(צילום: רועי אברהם, לע"מ)
עדיין יש חשש לפיגועים נגד ישראלים בטורקיה: ריאיון עם ד"ר אדי כהן ודיווח מאיסטנבול של כתבנו אדיר ינקו
(צילום: נויל האריס)

החשש מפיגוע איראני גבר משמעותית בשבועות האחרונים בעקבות חיסולו בחודש שעבר של חסן סיאד חודאי בטהרן, על ידי חמושים שירו בו ליד ביתו, בהתנקשות שאיראן ייחסה לישראל והבטיחה נקמה עליה. בחודש האחרון דווח באיראן על מוות מסתורי של כמה מדענים ומומחים, כמו גם אנשי משמרות המהפכה. באחד המקרים, אז נהרג מהנדס בבסיס פרצ'ין, אף אישרו בטהרן כי מדובר ב"חבלה מכוונת".
היום פסק בית משפט באיראן שעל ממשלת ארצות הברית לשלם 4 מיליארד דולר למשפחות מדעני הגרעין האיראניים שחוסלו בשנים האחרונות. הפסיקה, הסמלית בעיקרה, מראה על החרפת המתיחות בין איראן למערב, על רקע התקדמות תוכנית הגרעין האיראנית והמגעים התקועים לחזרה להסכם גרעין.
אף שאיראן האשימה את ישראל בעבר בחיסולי המדענים האיראניים לפני עשור, בית המשפט הזכיר את ישראל רק כשכתב שארצות הברית תומכת "במשטר הציוני המבצע פשע מאורגן".