ראש העיר ניס, כריסטיאן אסטרוסי, קרא בצהריים (יום ה') לארצו להחריף את צעדיה נגד הטרור האיסלאמיסטי, אחרי הפיגוע שבו מחבל רצח בסכין שלושה בני אדם בעירו – ואף ערף את ראשה של אחת הנרצחות. "הגיעו מים עד נפש", אמר אסטרוסי, "הגיע הזמן שצרפת תפטור את עצמה מחוקי השלום כדי למחוק באופן מוחלט את האיסלאמו-פאשיזם משטחנו".
ראש ממשלת צרפת ז'אן קסטקס הודיע בצהריים כי ארצו מעלה את הכוננות הביטחונית בכל שטחה לרמה הגבוהה ביותר, והבטיח כי תגובתה של הממשלה לפיגוע בניס תהיה חזקה ונחושה. זמן קצר אחרי הודעתו מסרה המשטרה כי גבר אפגני שהיה חמוש בסכין נעצר בעיר ליון.

אזור האירוע בניסאזור האירוע בניס
בכנסייה שבה אירע הפיגוע בניס
(צילום: AFP)
אזור האירוע בניסאזור האירוע בניס
איש ביטחון חמוש ליד מקום הפיגוע
(צילום: רויטרס)
הפיגוע הבוקר אירע בכנסיית נוטרדאם בעיר, והמחבל צעק שוב ושוב "אללהו אכבר", גם במהלכו וגם לאחר שנפצע ונעצר. הוא עצמו פונה לטיפול בבית החולים. הפיגוע בא בימים של כוננות גבוהה מחשש לפיגועים בצרפת, בצל הפרסום החוזר של הקריקטורות של המגזין הסאטירי "שרלי הבדו" הלועגות לנביא מוחמד. היום מציינים בעולם המוסלמי את יום הולדתו של הנביא, או בשמו הערבי "מוולד א-נבי".
ראש העיר ניס אמר שהקורבנות בפיגוע נרצחו בדרך מחרידה: "השיטות האלה מתאימות, ללא ספק, לאלה שפעלו נגד המורה האמיץ סמואל פאטי". פאטי הוא המורה הצרפתי שנרצח החודש על-ידי מחבל – שגם ערף את ראשו – משום שהעז להציג לתלמידים את הקריקטורות העוסקות בנביא מוחמד כדי להסביר להם על חופש הביטוי.
"המועצה הצרפתית לאמונה מוסלמית" גינתה בצהריים בתוקף את הפיגוע, ונציג שלה מסר: "לאות אבל והזדהות עם הקורבנות ויקיריהם, אני קורא לכל המוסלמים בצרפת לבטל את החגיגות לרגל חג מוולד א-נבי".
אזור האירוע בניסאזור האירוע בניס
צעק "אללהו אכבר" גם אחרי שנעצר. הזירה בניס
(צילום: רויטרס)
אחת המדינות הראשונות להגיב על הפיגוע בניס הייתה רוסיה, והיא סיפקה תגובה שמשתמע ממנה כי היא גוזרת גזרה שווה בין הרצח לבין פרסום הקריקטורות של מוחמד. בהודעה של הקרמלין נמסר כי בלתי מתקבל על הדעת לרצוח אנשים – אבל גם שגוי לפגוע ברגשותיהם של מאמינים דתיים.
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הביע זעזוע מהפיגוע, כינה אותו "התקפה ברברית", והדגיש שבריטניה ניצבת לימינה של צרפת מול הטרור. ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, מסר לצרפת: "אתם לא לבד".

פיגוע גם באביניון: צעק "אללהו אכבר" וחוסל

לפי הדיווחים, מסע ההרג בניס הבוקר אירע בתוך הכנסייה עצמה. שניים מהקורבנות נמצאו מוטלים מתים בתוכה, וההרוגה השלישית היא אישה שהצליחה לברוח מהכנסייה אל בר סמוך כשהיא פצועה, ובהמשך מתה מפצעיה. שעה קלה אחרי המתקפה נשמעו באזור הכנסייה קולות נפץ, משום שהמשטרה ערכה פיצוצים מבוקרים של חפצים חשודים, מחשש שיש מטענים בזירה.
זמן לא רב אחרי הפיגוע בניס דווח על אירוע נוסף, הפעם בעיר אביניון שבדרום צרפת: שוטרים ירו שם למוות באדם שאיים בסכין על עוברים ושבים וצעק "אללהו אכבר". ממש במקביל דווח כי בעיר ג'דה שבסעודיה נעצר אדם אחרי שתקף בחפץ חד שומר בקונסוליה הצרפתית, ופצע אותו קל.
סמואל פאטי המורה שנרצח בפיגוע בצרפתסמואל פאטי המורה שנרצח בפיגוע בצרפת
סמואל פאטי, המורה שנרצח כי הציג את הקריקטורות
כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי
אלפי מפגינים לזכר פאטי, החודש בפריז
(צילום: רויטרס)
כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי כיכר הרפובליקה פריז עצרת הפגנה מפגינים רצח מורה סמואל פאטי
(צילום: רויטרס)
צרפת, כאמור, נמצאת בימים אלה בכוננות גבוהה מחשש לפיגועים איסלאמיסטיים, במיוחד מאז רצח סמואל פאטי. עוד לפני הרצח, הזה, בחודש שעבר, ביצעו שני מחבלים פיגוע דקירה בסמוך למקום מושבו לשעבר של "שרלי הבדו", שם ביצעו פעילי איסלאם קיצוני בשנת 2015 טבח קטלני כנקמה על כך שהמגזין פרסם את הקריקטורות הלעגניות שעסקו בנביא האיסלאם.
המתיחות הביטחונית ניכרה שוב ושוב בימים האחרונים ברחובות צרפת. שלשום נאלצה המשטרה לפנות את הפארק הסמוך למגדל אייפל בפריז, בעקבות מציאת תיק ובתוכו תחמושת. ממש במקביל פונה גם האזור שסביב שער הניצחון, בעקבות התרעה על פצצה. שני האירועים הסתיימו ללא נפגעים. הפיגועים היום מעלים חשש שמחבלים נוספים ינסו לתקוף בימים הקרובים.

ארדואן בתחתונים: קרב טורקיה-צרפת

בין ממשלת צרפת לבין העולם המוסלמי, ובראשם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, מתנהל בימים אלה עימות חריף סביב השימוש בקריקטורות הלועגות למוחמד. אחרי שנשיא צרפת עמנואל מקרון קבע כי האיסלאם היא דת במשבר, ואז דיבר בזכות חופש הביטוי המגן על פרסום הקריקטורות והודיע כי ארצו תנקוט צעדים חריפים נגד פעילי איסלאם קיצוני, אמר ארדואן שהנשיא הצרפתי זקוק לטיפול נפשי וקרא לטורקים להחרים תוצרת צרפתית.
קריאה ברשת להחרים מוצרים מ צרפת בגלל דברי מקרון על מוסלמיםקריאה ברשת להחרים מוצרים מ צרפת בגלל דברי מקרון על מוסלמים
מודעה נגד מקרון בעולם המוסלמי
( צילום: MCT)
קריקטורה של ארדואן במגזין שרלי הבדו ב צרפתקריקטורה של ארדואן במגזין שרלי הבדו ב צרפת
ארדואן בקריקטורה שמרגיזה את טורקיה
אתמול חלה הסלמה נוספת בעימות בין טורקיה לצרפת, כשאנקרה הביעה זעם על קריקטורה חדשה שפורסמה ב"שרלי הבדו", ושבה הוצג ארדואן שותה בירה בתחתונים ומציץ בחלקים צנועים בגופה של אישה מוסלמית. אחרי הפיגוע היום מסרה טורקיה כי היא מגנה בתוקף את הפעולה "הברברית", כלשונה, וכי היא ניצבת לימינו של העם הצרפתי ומזדהה איתו.
ברחבי העולם המוסלמי נרשמו בימים האחרונים שלל הפגנות נגד צרפת ומנהיגה, וגורמים מוסלמים הזהירו – ספק איימו – שבשל דבריו של מקרון צרפת עלולה למצוא עצמה סופגת שוב פיגועים.
בעשור האחרון אירעו בצרפת כמה פיגועי טרור איסלאמיסטיים קשים ביותר. השניים הקטלניים ביותר היו מתקפת הטרור בפריז ב-2015, שבה נרצחו לפחות 127 בני אדם ועוד מאות נפצעו, ופיגוע הדריסה בניס ב-2016, שבו נרצחו 86 איש.