תגיות חמות
מידע כללי וביוגרפיה:
קים ג'ונג און הוא שליט צפון קוריאה משנת 2011 ובנו של השליט הקודם קים ג'ונג איל.

תאריך לידה: 8 בינואר 1984
ג'ונג-און התחנך בבית ספר פרטי בשוויץ, אחותו הקטנה קים יו ג'ונג שנחשבת לסגניתו למדה יחד איתו. בשנת 2000 חזר לצפון קוריאה והחל משנת 2006 דווח עליו כיורש אפשרי לאביו, על אף שלא היה האח הגדול.

ביוני 2009 התפרסם כי מועמדותו של קים כיורשו של אביו הועברה לאישור מפלגת הפועלים של קוריאה הצפונית וזו אישרה את מועמדותו. בספטמבר 2010 הוענקה לו דרגת גנרל בצבא, אשר הפכה אותו רשמית לאיש השני בחשיבותו בחצי האי לאחר אביו. ב-19 בדצמבר 2011, יומיים לאחר מות אביו, הוכרז כי קים כיורש באופן רשמי.

תקופתו כשליט צפון קוריאה:
קים נשוי לריל סול ג'ו, הגברת הראשונה של צפון קוריאה. בתחילת כהונתו הודיעה פיונגיאנג על הסכמה לכאורה לחדול מניסויים גרעיניים ומשיגורי טילים בתמורה לסיוע הומניטרי, אולם כשנה לאחר מכן ביצעה צפון קוריאה ניסויים גרעיניים שבעקבותם החליטה מועצת הביטחון של האו"ם על החרפת הסנקציות נגד המדינה המבודדת.
בחודש דצמבר 2013 הוציא קים להורג את דודו, ג'אנג סונג-תאק, שהואשם בבגידה ובניסיון לבצע הפיכה. אחרי מותו התפרסמו דיווחים שלפיהם כל קרובי משפחתו הישירים הוצאו להורג גם כן, וילדיו ונכדיו נורו למוות.

מ-2014 ועד היום עלו שמועות לגבי מצבו הרפואי, שהגיעו לשיאן ב-2020. באפריל באותה שנה נערכו חגיגות השנה לסבו השליט לשעבר, אך קים עצמו נעדר מהן. כעבור כשבוע פורסם שקים אושפז ונמצא בסכנת חיים. בהמשך דיווחו כלי תקשורת שונים על מותו, אך במאי 2020 שב להופיע בציבור. באוגוסט 2020 גורמים בדרום קוריאה העריכו שקים ג'ונג און אינו בתפקוד ממשי, ושייתכן שנמצא בקומה, ודיווחו שמי שמנהלת את המדינה היא אחותו וסגניתו, קים יו ג'ונג.

שיחות הגרעין:
במרץ 2018 הכריז גורם מדרום קוריאה במהלך ביקור בבית הלבן, כי קים ג'ונג-און הבטיח שהוא מחויב לפירוק הנשק הגרעיני, וכי קוריאה הצפונית לא תערוך ניסויים נוספים בטילים גרעיניים או בליסטיים. חודש לאחר מכן נערכה פסגה היסטורית בין קים ג'ונג און לנשיא דרום קוריאה מון ג'ה אין. הפגישה נערכה בשטח הגבול שבין שתי המדינות. השניים חתמו על הצהרה ובה התחייבות לפירוז חצי האי מנשק גרעיני, הפיכת הגבול ל"אזור שלום", וקידום שיחות עם ארצות הברית וסין.

במאי 2018 הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי נענה להצעה להיפגש עם קים ג'ונג און בפסגה בסינגפור, בניסיון להגיע להסכם לפירוז חצי האי קוריאה מנשק גרעיני. לקראת הפסגה המתוכננת שוחררו מהכלא שלושה שבויים אמריקנים שהוחזקו בצפון קוריאה. טראמפ הודיע על ביטול הפסגה אך ב-1 ביוני, לאחר פגישתו עם שליח מפיונגיאנג, הודיע טראמפ כי ייפגש עם קים. הפסגה נערכה ב-12 ביוני 2018.

פסגה נוספת בין טראמפ לקים התקיימה בווייטנאם בפברואר 2019, אך זו הסתיימה ללא הסכמות. שלושה חודשים לאחר מכן נודע כי צפון קוריאה הוציאה להורג את השליח לשיחות יחד עם עוד ארבעה עובדים ממשרד החוץ, ככל הנראה עקב כישלון השיחות. למרות המעשים האלה נערכה פגישת פסגה נוספת בין טראמפ לקים, ובארה"ב ביקרו את הנשיא לשעבר על כך.
כל הכתבות קים ג'ונג און
תגיות חמות