שתף קטע נבחר

אזעקות, תקיפות ופיגועים: ההסלמה מאז "עסקת המאה"

בקבוקי תבערה, בלוני נפץ, פצצות מרגמה, רקטות – וכעת גם פיגועים: מאז חשיפת תוכנית טראמפ חלה הסלמה ביטחונית הדרגתית אך ניכרת. מתינוקת שנפצעה בראשה כשאמה החליקה בריצה לממ"ד ועד לדריסת טירוני גולני: השתלשלות האירועים האחרונים

ישראל תחת מתקפה (צילום: רויטרס, דוברות המשטרה, דובר צה
(צילום: רויטרס, דוברות המשטרה, דובר צה"ל, EPA)

אבו מאזן הכריז ש"אנו זקוקים להסלמה", נתניהו תקף בחזרה - וצה"ל מתגבר כוחות בגזרות השונות. מאז חשיפת "עסקת המאה", חלה הסלמה הדרגתית באירועים הביטחוניים. מרצועת עזה שוגרו יותר ויותר רקטות ובלוני נפץ ליישובי העוטף, והגדה המערבית וירושלים חוו לא מעט עימותים. אתמול (חמישי) המתיחות הגיעה לשיאה, עם שלושה פיגועים שבהם נפצעו 14 לוחמים וקרב בג'נין. להלן השתלשלות האירועים האחרונים.

 

27 בינואר, יום שני: יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מקיים שיחה עם הנהגת פתח על צעדי ההתנגדות לעסקת המאה, שתתפרסם יום למחרת. השיחה אמנם סגורה, אך פרטיה פורסמו בכל כלי תקשורת כמעט. בשיחה מורה אבו מאזן לא למנוע ממפגינים להתעמת עם צה"ל בנקודות החיכוך בגדה המערבית. "אנו זקוקים להסלמה של ההתנגדות העממית בכל המוקדים, והתגייסות של כל הצעירים. לא לעזוב את הרחוב. נהיה במצב חירום בימים הקרובים", אמר.

 

 

28 בינואר, יום שלישי: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חושף את תוכניתו בנאום מהבית הלבן, לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בישראל מצהירים בריש גלי כי בזכות התוכנית תובא מיד לאישור הממשלה הצעה לסיפוח ההתנחלויות, דבר שבהמשך לא יתממש לאור התנגדות אמריקנית. אבו מאזן משוחח בטלפון עם מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה, ובכירי חמאס ביהודה ושומרון מוזמנים באופן חריג לדיון חרום עם יו"ר הרשות לצד מנהיגי הפתח. אלפי פלסטינים מפגינים ברצועת עזה, ובלוני נפץ מופרחים לעבר יישובי העוטף.

 

29 בינואר, יום רביעי: לראשונה זה שבועיים - רקטה משוגרת מרצועת עזה ומתפוצצת בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לפני כן אותר בלון בשטח חקלאי במועצת שדות נגב, עם חפץ חשוד שארוז כמתנה.

 

 

29 בינואר, לקראת חצות: צה"ל תוקף יעדים של חמאס ברצועה בתגובה לשיגור הרקטה כשעתיים לפני כן.

 

30 בינואר, יום חמישי בצהריים: צה"ל שוב תוקף בעזה, בתגובה להפרחה של עוד בלוני נפץ מהרצועה, וירי לעבר תורן תצפית של הצבא באזור.

 

30 בינואר, בערב: שלוש רקטות משוגרות מעזה וכיפת ברזל מיירטת שתיים מהן, השלישית מתפוצצת בשטח פתוח ליד שדרות. כתוצאה מחלקי מיירט שנחתו ליד מכללת ספיר פורצת שריפה קטנה. תינוקת בת שלושה שבועות משדרות נפצעה באורח בינוני בראשה לאחר שאימה החליקה בעת שהחזיקה אותה ורצה לממ"ד.

 

 

31 בינואר, בלילה שבין חמישי לשישי: צה"ל שוב תוקף מטרות חמאס בעזה, בתגובה לירי הרקטות בליל אמש. דובר צה"ל מוסר כי כלי טיס ומטוסי קרב תוקפים שורה ארוכה של יעדי חמאס בדרום רצועת עזה. בין השאר הותקף אתר תת-קרקעי לייצור אמצעי לחימה.

 

31 בינואר, בבוקר: עשרות מתפללים מקיימים תהלוכה בתום תפילות הבוקר בהר הבית, וקוראים קריאות לאומניות, על רקע "עסקת המאה". שוטרים נכנסים להר ומפזרים אותם.

 

31 בינואר, בצהריים: שלוש פצצות מרגמה שוגרו מהרצועה לשטח ישראל. אחת מהן יורטה על ידי כיפת ברזל, ושתיים נוספות ככל הנראה נפלו בשטח פתוח. פחות משעה לאחר מכן מגיעה תגובת צה"ל - טנק תקף עמדה צבאית של חמאס בדרום הרצועה.

 

31 בינואר, בערב: בלון נפץ מתפוצץ בשמי שדרות, וגורם לבהלה רבה בעיר. "היה פיצוץ וכל החלונות רעדו", מספר אז רפי, תושב העיר. "הסתכלנו לשמיים וראינו פטריית עשן. עד כמה שזה הזוי לומר, זו חצי נחמה. לפחות הפיצוצים בשמיים ולא על הקרקע".

3082 ()
פלסטינים משגרים בלוני נפץ מרצועת עזה

31 בינואר, בשעות הערב המאוחרות: רקטה משוגרת מעזה ומיורטת על-ידי כיפת ברזל. אזעקה נשמעת בשדרות וביישובים במועצת שער הנגב. נזק קל נגרם לבתים בשדרות, ככל הנראה מפגיעת רסיסי טיל מיירט. בהמשך שוב נשמעת אזעקת צבע אדום, הפעם ביישובים במועצת אשכול.

 

31 בינואר, לפני חצות: צה"ל מגיב לשיגורים הנוספים באותו יום ומטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תוקפים יעדי חמאס בצפון הרצועה, בהם מחסנים לאחסון אמצעי לחימה ותשתית תת-קרקעית של ארגון הטרור.

 

1 בפברואר, שבת בבוקר: בלונים חשודים מאותרים באזור שדרות. בהמשך מאותרים בלונים חשודים גם ביישוב במועצה האזורית לכיש ובמשק חקלאי במועצה האזורית מרחבים.

 

1 בפברואר, שבת בערב: רקטה מעזה נופלת בשטח פתוח בין הקיבוצים נחל עוז ועלומים שבעוטף עזה. האזעקות מתרחשות בעת שיו"ר כחול לבן בני גנץ מבקר בנחל עוז.

 

 

2 בפברואר, בלילה שבין שבת לראשון: חיל האוויר תוקף, בתגובה לירי בליל אמש ולהפרחת בלוני הנפץ, יעדים של חמאס בצפון הרצועה. בין היעדים: מנהרות שמשמשות את הזרוע הצבאית של חמאס ומבנה שמשמש כחמ"ל צבאי.

 

2 בפברואר, בערב: מתפרסם סרטון מרחפן שמתעד את עוצמתם החזקה והמסוכנת של בלוני הנפץ המשודרגים, אותם משגרים הפלסטינים בשבועות האחרונים. הסרטון מראה פיצוץ של זר שנחת בשטח פתוח במושב נתיב העשרה.

 

2 בפברואר, בערב: צרור בלונים שנשא רימון יד נופל על בית בכפר הפלסטיני מג'ד שבדרום הר חברון. הרימון לא מתפוצץ, והמשטרה הפלסטינית מנטרלת את הרימון. הכפר נמצא במרחק 45 ק"מ מרצועת עזה, אולם על פי ההערכות וכיווני הרוח, צרור הבלונים הופרח משטח הרצועה.

 

 

3 בפברואר, יום שני בצהריים: תיעוד דרמטי מציב זרקור על העימותים היום-יומיים באזור חברון, שפרצו בעקבות חשיפת "עסקת המאה". מתפרעים פלסטינים יידו בקבוק תבערה לעבר קצין מג"ב בעימותים בבאב זאוויה, וסרטון משם תיעד את בקבוק התבערה מתלקח על האפוד של הקצין, שלא נזקק לפינוי. עם זאת, לפי נתוני צה"ל, העימותים בגדה עדיין על אש נמוכה - ועד אז הושלכו בכל האירועים בגדה כ-15 בקבוקי תבערה ונרשמו כמה עשרות מקרים של השלכת אבנים, ללא נפגעים ישראלים.

 

3 בפברואר, בערב: לפחות תשעה בלונים נופלים ביישובי עוטף עזה. תנועת הרכבות באזור נתיבות מופסקת לזמן קצר בשל טיפול של חבלן בבלוני תבערה. אחד הבלונים התפוצץ ליד בית בכפר עזה, איש לא נפגע.

 

3 בפברואר, בהמשך הערב: יחידת מפריחי הבלונים של חמאס מאיימת להסלים את פעילותה ולשגר בלוני תבערה מסוג חדש. היא טוענת כי בימים הקרובים תתחיל לשגר מרצועת עזה בלונים שבמקום מטען נפץ יחובר אליהם רימון גז מדמיע שיופעל ברגע שינחת בשטח ישראל.

 

 

5 בפברואר, בלילה שבין שלישי רביעי: שלוש רקטות מתפוצצות בשטח פתוח באזור נתיבות. תושב העיר בן 37 לוקה בחרדה ומאבד את הכרתו. בהמשך הלילה מטוסי קרב של צה"ל תוקפים בתגובה יעדים של חמאס בדרום הרצועה, ובהם אתר לייצור אמצעי לחימה המשמש את הזרוע הצבאית של הארגון.

 

5 בפברואר, בצהריים: בהלה בגן ילדים במושב אבן שמואל ליד קרית גת, בעקבות בלון חשוד שנצפה מעל הגן. הגננות נשמעות צועקות בתיעוד משם: "כל הילדים להיכנס!". גם במועצה האזורית מרחבים ובאזור שדרות מאותרים בלונים חשודים וחבלני המשטרה מוזעקים למקום.

 

5 בפברואר, בערב: פלסטיני בן 17 נורה למוות בחברון לאחר שהתקרב לכוח צה"ל עם בקבוק תבערה. הנער, מוחמד אל-חדאד, נורה בחזהו במהלך העימותים בבאב זאוויה, ומת בהמשך מפצעיו.

 

 

5 בפברואר, בערב: נתניהו נפגש עם ראשי הרשויות בדרום שחברים בליכוד, בהם ראש מועצת מרחבים שי חג'ג'. חג'ג' אומר אז כי לדברי נתניהו, צה"ל ערוך לצאת לפעולה צבאית אם יידרש, אך הוא מעדיף להגיע לפתרון ללא עימות. לדבריו, נתניהו "חזר כי כל העת נעשים מאמצים להביא לרגיעה מוחלטת וללא הפעלת כוח". ראשי מועצות שער הנגב, אשכול וחוף אשקלון וראש העיר שדרות לא נכחו בפגישה. "אין גבול לציניות", אמרו בתגובה. "נתניהו נפגש רק עם חברי הליכוד".

 

5 בפברואר, בלילה: שתי פצצות מרגמה מתפוצצות בשטחים חקלאיים בעוטף עזה, סמוך למרכז הרצועה. לא מופעלות אזעקות ביישובים, אלא רק ביישומון ועבור שטחים פתוחים.

 

6 בפברואר, בלילה שבין רביעי לחמישי: מטוסי קרב של צה"ל תוקפים, בתגובה לירי פצצות המרגמה ולהפרחת בלוני הנפץ, יעדים של חמאס ברחבי רצועת עזה. לפי דובר צה"ל, הותקפו תשתיות תת-קרקעיות המשמשות את הזרוע הצבאית של חמאס.

זירת הפיגוע בירושלים (צילום: EPA)
זירת פיגוע הדריסה בירושלים(צילום: EPA)

זירת הפיגוע בירושלים (צילום: AP)
(צילום: AP)

6 בפברואר, בלילה שבין רביעי לחמישי: מחבל בן 25 ממזרח ירושלים דורס קבוצת טירונים מגולני במתחם התחנה בירושלים, בזמן שהיו בסיור מורשת ובדרך לכותל המערבי. 12 נפצעו, אחד באורח קשה והשאר קל. המחבל נמלט עם רכבו ובהמשך נוטש אותו. רק בתום מצוד נרחב וממושך הוא נתפס בשעות הערב בצומת הגוש שביהודה ושומרון.

 

6 בפברואר, בלילה שבין רביעי לחמישי: קרב יריות מתפתח בין כוחות צה"ל לארבע חוליות של חמושים פלסטינים, בפעילות להריסת בית מחבל בג'נין. המחבלים פתחו באש כבדה מכמה כיוונים - בחסות המון של כ-200 מתפרעים שהשליך אבנים גדולות, בקבוקי תבערה ומטעני חבלה לעבר הלוחמים.

 

לפי תחקיר ראשוני של צה"ל, לפחות שני פלסטינים חמושים - אחד מהם שוטר - נהרגים באירוע שנחשב כ"צדדי" לקרב, אך כזה שעלול להיות נפיץ מאוד. לאורך היום מתנהלות שיחות ממושכות בין גורמי ביטחון ישראלים לעמיתיהם הפלסטינים בניסיון לתחקר ולהסביר את הירי בשוטר הפלסטיני.

עימותים בבית ג'אלה ( צילום: רויטרס)
כוחות צה"ל בבית ג'אלה( צילום: רויטרס)

עימותים בבית ג'אלה ( צילום: רויטרס)
( צילום: רויטרס)

6 בפברואר, לפני הצהריים: לוחם משמר הגבול נפצע קל בפיגוע ירי ליד הר הבית בעיר העתיקה בירושלים. המחבל, שאדי בנא (44) מחיפה, שעבד כמוכר פרחים, ניסה להימלט לאחר שפתח באש - אך נורה למוות על-ידי השוטרים.

 

6 בפברואר, בצהריים: חייל נפצע באורח קל בפיגוע ירי בצומת הפרסה בכביש 463, סמוך ליישוב דולב שבמועצה האזורית מטה בנימין. לפי החשד, מחבל אחד לפחות מתקרב לעמדת צה"ל באופן שבו הוא לא נראה על ידי החיילים, יורה לעברם - ונמלט. מצה"ל נמסר כי הלוחמים הגיבו באש ופתחו במרדף אחר המחבל.

 

 

6 בפברואר, בצהריים: לשכת אבו מאזן מפרסמת הודעה בעקבות הפיגועים האחרונים, שבה נטען כי "אווירת ההסלמה" נגרמה בשל חשיפת תוכנית השלום של טראמפ ובשל מה שכונה "ניסיון לקבוע עובדות מזויפות בשטח". אבו מאזן אמר כי הזהיר שזה מה שיקרה, ואיים: "נכשיל את המזימות נגדנו - יהיו אשר יהיו הקורבנות".

 

6 בפברואר, בערב: צה"ל מודיע על תגבור כוחות ביהודה ושומרון. לפי ההודעה, גדוד 202 של הצנחנים שהיה באימון בצאלים יגיע לאזור ויסייע במשימות ההגנה בגזרות שבהן מתנהל המרדף אחרי המחבלים. בהמשך, ובעקבות הערכת מצב, גם במשטרה מחליטים על תגבור כוחות מיידי - בכל רחבי הארץ, אך בירושלים בפרט. זאת, מחשש להסלמה נוספת לקראת תפילות יום השישי בהר הבית.

 

ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית שגם היה מאדריכלי תוכנית השלום, תקף אמש את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן - והטיל עליו את האחריות להסלמה בימים האחרונים. "הוא קרא לימי זעם עוד לפני שקרא את התוכנית", אמר קושנר בצאתו מפגישה עם מועצת הביטחון של האו"ם.

 


פורסם לראשונה 06/02/2020 22:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תקיפת צה"ל האחרונה בעזה
צילום: AFP
מומלצים