שוק המציאות המדומה והרבודה הוא אולי אחד התחומים המסתוריים ביותר שעליהם עומלת ענקית הטכנולוגיה אפל בימים אלה, בייחוד לנוכח העיסוק הבלתי פוסק במטאברס בחודשים האחרונים. על פי הדלפות, דיווחים שונים ולא מעט השערות, החברה עובדת בסתר על פיתוחים רבים בתחום זה לפחות עשור. וככל שעובר הזמן, עולות יותר ויותר תהיות בנוגע למה שככל הנראה יהיה אחד מהפיתוחים המעניינים ביותר של אפל בשנים הקרובות. ריכזנו עבורכם את כל מה שאנחנו יודעים על פורטפוליו המשקפיים החכמים של החברה.
2 צפייה בגלריה
קסדת המציאות המעורבת של אפל, הדמיה לא רשמית
קסדת המציאות המעורבת של אפל, הדמיה לא רשמית
קסדת המציאות המעורבת של אפל, הדמיה לא רשמית
(צילום: איאן זלבו)

עוד כתבות שיעניינו אתכם

דגמים - כמה יש ומתי נראה אותם על המדף?

על אף שאין לכך אישור רשמי, רבים מאמינים שאפל עובדת בימים אלה על כמה דגמים של קסדות/משקפיים חכמים. על פי ההדלפות, הדגם הראשון של החברה ככל הנראה יהיה קסדת מציאות מעורבת (Mixed Reality), שמשלבת מציאות מדומה (VR) ומציאות רבודה (AR), כשבהמשך הדרך תשיק החברה משקפיים חכמים, שיתבססו יותר על טכנולוגיית המציאות הרבודה (AR), ויציעו עיצוב דק ומעודן יותר, במטרה להוות תחליף ראוי למשקפי ראייה רגילים.
באשר לקסדת המציאות המעורבת, הדלפות רבות טוענות שהקסדה תציע זוג מסכים ברזולוציה גבוהה, יכולות מעקב אחרי העיניים וטכנולוגיות נוספות, כגון יכולות מיפוי מתקדמות, שיאפשרו לקסדה למפות את הסביבה של המשתמש באופן מפורט במיוחד ובכך להתאים את התוכן הווירטואלי בתוך העולם הפיזי בצורה החלקה ביותר. מעבר לכך ישנן לא מעט הדלפות בנוגע לחומרה שתשולב עם הקסדה, המעניינת שבהן מגיעה מדיווח של אתר בלומברג שטוען כי הקסדה תגיע עם שבב ה-M2 עליו הכריזה אפל לפני מספר שבועות, זאת לצד כ-16 גיגה-בייט של זיכרון עבודה (RAM). כמו כן, דיווחים שונים טוענים שהקסדה תשלב שלושה מסכים שונים - שני מסכי OLED ומסך AMOLED נוסף. באשר לשם הקסדה, בבלומברג מדווחים שייתכן ואפל תבחר שם לקסדה מתוך כמה שמות אפשריים, בהם Apple Vision, Apple Lens, Apple Goggles, Apple Reality, Apple Sight ואפילו iSight.
על פי דיווח שפורסם בבלומברג, אפל ככל הנראה תשיק את קסדת המציאות המעורבת שלה במהלך 2023. יחד עם זאת ועל פי דיווח נוסף של בלומברג, הנהלת החברה הציגה את הקסדה המצופה לדריקטוריון החברה במהלך השבוע שעבר, מה שעשוי להצביע על כך שהקסדה נמצאת בשלבי פיתוח יחסית מתקדמים, דבר שעשוי לגרום לאפל לחשוף את הקסדה בקרוב. בנוסף, ועל פי דיווחו של האנליסט והמדליף המוכר מינג-צ'י קו, שנחשב לאחד המקורות האמינים ביותר בכל הקשור לפעילות החברה - אפל תשיק את הקסדה בינואר 2023.
המשקפיים החכמים, לפי ההערכות, יגיעו לשוק בין 2023 ל-2025. דיווחים רבים טוענים שהמלאי יהיה מצומצם במיוחד, עקב המחסור הגדול בשבבים שפוקד את העולם בשנים האחרונות, לצד בעיות טכניות נוספות איתן מתמודדת החברה בימים אלה. מינג צ'י קו מעריך שבשנת 2024 תשיק אפל את הדור השני של קסדת המציאות המעורבת. אם זה לא מספיק, דיווחים אחרים טוענים שאפל תמשיך להשיק דגמים נוספים לאורך השנים, כשהשיא יהיה במהלך שנת 2030 ועד שנת 2040, כשאפל תשיק עדשות מגע חכמות, שיתבססו גם הן על יכולות המציאות הרבודה.

הלו"ז המשוער:

  • ינואר 2023: קסדה מציאות מעורבת (MR) שתשלב מציאות מדומה (VR) ומציאות רבודה (AR)
  • 2024: דור שני של קסדת המציאות המעורבת
  • 2023-2025: השקת המשקפיים החכמים מבוססי המציאות הרבודה (AR)
  • 2030-2040: עדשות מגע חכמות
כמו כן, מוקדם יותר השנה דווח כי אפל שכרה את ראש יחסי הציבור של חברת מטא בתחום המציאות הרבודה, אנדריאה שוברט, מה שעשוי להעיד על כך שאפל מתכוננת להשקה של מוצר כלשהו בתחום זה.

כמה זה יעלה לנו?

עקב ריבוי ההדלפות העוסקות במגוון רחב של דגמים, לא ברור מה יהיה המחיר של כל דגם. יחד עם זאת, ישנן הדלפות שטוענות שמחיר המשקפיים החכמים יתחיל ב-499 דולר, עם אפשרות לשילוב עדשות קריאה לפי מרשם (בתוספת תשלום, כמובן). מעבר לכך, הדלפות ודיווחים שונים טוענים שמחיר הקסדה של החברה (בין אם מדובר בקסדת מציאות מדומה או מציאות מעורבת) יתחיל מאלף דולר, ועד ל-3,000 דולר, תלוי בדגם.

מה אנחנו יודעים על האפל גלאס?

בעוד יש לא מעט דיווחים על כך שאפל תשיק מגוון רחב של משקפיים וקסדות חכמות, מרבית ההדלפות עוסקות בעיקר במשקפי המציאות הרבודה של החברה. על פי המדליף ג'ון פרוסר, שנחשב גם הוא למקור אמין בכל הקשור לפעילות החברה, המשקפיים החכמים של החברה ייקראו אפל גלאס, בדומה לשיטת המיתוג של גוגל עם הגוגל גלאס, שלא זכו להצלחה מסחררת בשוק.
2 צפייה בגלריה
ככה ייראו המשקפיים של אפל? אילוסטרציה
ככה ייראו המשקפיים של אפל? אילוסטרציה
ככה ייראו המשקפיים של אפל? אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
אפל ככל הנראה תשלב במשקפיים זוג מסכים מיקרוסקופיים בייצור של חברת סוני, שיציעו פאנל OLED מתקדם המתאים לשימוש במגוון רחב של תנאי שטח ומזג אוויר. המסכים יגיעו בגודל של חצי אינץ' וברזולוציה של 1280x960 פיקסלים לכל מסך.
כמו כן, ישנן הדלפות שטוענות שהמשקפיים ישווקו כאביזר נלווה לאייפון ושהן ישמשו בעיקר כעוזר חיצוני למכשיר, ולא יחליפו אותו לחלוטין, לפחות בשנים הראשונות. בתוך כך, המשקפיים צפויים להיות דקים וקלי משקל באופן יחסי, והן ככל הנראה יזכירו בעיצוב שלהן דגמים נבחרים של משקפי השמש של חברת ריי-באן, לצד הדלפה שטוענת שהן יגיעו בעיצוב הדומה למשקפיים שמרכיב מנכ"ל אפל, טים קוק.

מה נוכל לעשות עם המשקפיים והקסדה של אפל?

המכשירים העתידיים של אפל צפויים להיות שער הכניסה למטאברס, הגלגול העתידי של האינטרנט. במטאברס, המשתמשים צפויים לבלות את זמנם בחללים וירטואליים תלת-ממדיים כאשר הם מיוצגים על ידי אווטארים (כפילים דיגיטליים) בעזרת מציאות מדומה (VR), או שיוכלו להוסיף אלמנטים וירטואליים לסביבה הפיזית שלהם באמצעות מציאות רבודה (AR). בין השימושים האפשריים: פגישות עבודה וירטואליות בתלת-ממד, צפייה בקונצרטים וירטואליים, אימוני כושר בסביבה דיגיטלית ועוד. ההנחה היא שבעתיד המשקפיים החכמים יהיו מספיק מתקדמים כדי להחליף לחלוטין את הסמארטפון, ואולי גם מכשירים נוספים. יחד עם זאת, נראה שנכון לרגע זה אין לאפל תכנון לשאוב אותנו לתוך המטאברס: לפי דיווחים, הקסדה שהחברה מפתחת לא נועדה להיות "מכשיר לכל היום" שיאפשר לבלות פרקי זמן ממושכים בתוך עולמות וירטואליים. כמו כן, החברה צפויה להימנע משימוש במונח מטאברס, שהפך להיות מזוהה עם החזון של חברת מטא.
פורסם לראשונה: 09:36, 09.01.22