16 צפייה בגלריה
נעים סורי
נעים סורי
נעים סורי
(צילום: עמית מגל)
18 בני אדם נרצחו תוך שנה ושבעה חודשים במסגרת הסכסוך בין ארגוני הפשע בכרי וחרירי. חלק מהקורבנות, קרובי משפחה של המעורבים בסכסוך, נרצחו רק מפני שהעבריינים "לא הצליחו להגיע ליעד המתוכנן". מתחילת השנה נרצחו 53 בני אדם בחברה הערבית - 15 מהמקרים אירעו במהלך חודש הרמדאן. רק בשלושה מקרים הצליחה המשטרה להגיע לרוצחים, וביתר לא נעצרו חשודים והחקירות עומדות במקום.
הרצח הראשון בשרשרת האירועים התרחש בספטמבר 2021, אז נורה למוות נעים סורי (56), שנחשב בעבר לאחד האסירים המסוכנים בישראל וישב בכלא במשך יותר מ-30 שנה. סורי, שהרג גבר בנצרת עילית במהלך חופשה מהכלא ב-2004 שממנה לא שב, השתחרר לפני כשנתיים מהמאסר ונרצח ארבעה חודשים לאחר מכן, ליד ביתו בנצרת.
16 צפייה בגלריה
עלי ומחמוד פאחורי
עלי ומחמוד פאחורי
עלי ומחמוד פאחורי
16 צפייה בגלריה
פתחי שאהין
פתחי שאהין
פתחי שאהין
ביוני 2022 נרצחו בני הדודים עלי (17) ומחמוד פאחורי (25). השניים נורו למוות על ידי אלמונים כששהו ברכב מתחת למחלף שער העמקים שליד קריית טבעון. לפי הדיווחים, הם נרצחו כנקמה לאחר שבארגון הפשע לא הצליחו לאתר את קרוב המשפחה של אחד מהם, ולא היה להם כל קשר לסכסוך. חבריהם של הנרצחים סיפרו כי הם היו לא רק קרובי משפחה, אלא גם חברים טובים שהרבו לבלות יחד. "הם הלכו לפגוש אנשים ופתאום רצחו אותם", אמר אחד מחבריהם, "ירו בהם ווידאו שהם מתים".
כחודש לאחר מכן, ביולי 2022, נורה למוות פתחי שאהין (33) בכפר זרזיר שבגליל. מותו נקבע במקום, והמשטרה פתחה בחקירה בחשד לרצח. לפי החשד, הנרצח ישב עם כמה חברים בחדר - כשלפתע אלמונים נכנסו פנימה, ירו בו ונמלטו. לפי המשטרה, הרקע הוא ככל הנראה סכסוך בין עבריינים.
16 צפייה בגלריה
ראג'ח עאבד
ראג'ח עאבד
ראג'ח עאבד
16 צפייה בגלריה
סעיד כבהא
סעיד כבהא
סעיד כבהא
באותו החודש, כשלושה שבועות מאוחר יותר, מת מפצעיו ראג'ח עאבד, תושב נצרת, שנורה במהלך עבודתו בנוף הגליל. עאבד, שלא היה היעד לירי, נפגע מ-22 קליעים ואושפז במשך קרוב לחודש וחצי בבית החולים. הוא עבד בהתקנת שער ברזל בבית בנוף הגליל ב-15 ביוני, בשעה שאלמונים ירו לעבר הבית. עאבד נפצע באורח קשה, עבר ניתוחים רבים - אולם לא התעורר מאז, ובהמשך קבעו הצוותים הרפואיים את מותו.
בדצמבר 2022 נורה למוות סעיד כבהא (24) בכפר קרע שבמשולש בזמן שישב בתוך רכב. צעיר נוסף נפצע באורח קשה מהירי.
16 צפייה בגלריה
רעד זועבי
רעד זועבי
רעד זועבי
16 צפייה בגלריה
פיראס ופארס הייב
פיראס ופארס הייב
פיראס ופארס הייב
16 צפייה בגלריה
מהראן אבו כיט
מהראן אבו כיט
מהראן אבו חיט
11 ימים לאחר מכן רעד זועבי (33), תושב נצרת, נורה למוות על ידי אלמונים, שתועדו כאשר אחד מהם פותח באש לעבר רכבו של הקורבן בעת שעצר ברמזור בעיר. אדם נוסף (44) נפצע מהירי באורח בינוני.
רק שבוע אחרי התקרית נרצחו ביריות פיראס הייב (33) ובנו פארס, פעוט בן שנתיים וחצי, ליד ביתם. השניים, שנורו למוות בזמן שחזרו מהגן, נקברו באותו ארון. 48 שעות לאחר מכן נרצח מהראן אבו כיט (23), תושב נצרת, במסעדת קייטרינג ברחוב שפירא בחיפה שבה עבד. החשוד, רעול פנים שנכנס למסעדה, ירה בו בראשו ונמלט מהזירה. צוות מד"א קבע את מותו של אבו כיט במקום, לאחר שנמצא מחוסר הכרה בתוך המסעדה. הצעיר אומנם היה קרוב למשפחת בכרי, אך גם לו לא היה כל קשר לסכסוך.
הלוויתם של פיראס ופארס הייב

16 צפייה בגלריה
סאמר אגבאריה
סאמר אגבאריה
סאמר אגבאריה
תוך שעות ספורות, בכביש 65 - סמוך לכניסה לכפר קרע, נורה למוות סאמר אגבאריה (41), תושב אום אל פחם. על פי הדיווחים, הרצח התרחש כנקמה, והקורבן לא היה חלק מהסכסוך.
ב-6 בינואר 2023 - במקרה הרצח הראשון בקרב החברה הערבית בשנה הנוכחית - נורה למוות שרבל עזאם (44), תושב אעבלין שבגליל התחתון, בזמן שהיה ברכבו בכניסה ליישוב. גבר נוסף בשנות ה-30 לחייו נפצע באורח קשה מהירי. שוטרי המחוז הצפוני עצרו לחקירה גבר בן 36 מהמרכז בחשד למעורבות ברצח.
16 צפייה בגלריה
שרבל עזאם
שרבל עזאם
שרבל עזאם
16 צפייה בגלריה
אשרף משעל הנרצח באירוע התקיפה
אשרף משעל הנרצח באירוע התקיפה
אשרף משעל
16 צפייה בגלריה
הנרצחים בנצרת
הנרצחים בנצרת
עלי וכאלד סעדי
16 צפייה בגלריה
הנרצח באום אל פחם
הנרצח באום אל פחם
המאם אבו זרקה
כשבוע לאחר מכן נורה למוות בנצרת אשרף משעל (32), תושב העיר. הרצח, שאירע על רקע פלילי, התרחש שעה קלה לאחר שבריאיון לאולפן ynet אמר דובר המשטרה אלי לוי כי "הרוח הגבית שהביא איתו בן גביר יוצרת הרתעה". השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר היה באותה עת בסיור בבאר שבע.
ב-3 בפברואר נורו למוות בביתם שני תושבי נצרת, כאלד סעדי (28) ואחיו עלי סעדי (31). חמישה מתנקשים דפקו על דלת הבית והזדהו כ"משטרה". האמא פתחה את הדלת, והמתנקשים נכנסו וירו באחים מטווח אפס. הם הובאו לבית החולים האנגלי במצב אנוש, אך הרופאים נאלצו לקבוע את מותם.
רוצחי האחים מגיעים לבית במדי משטרה - ויורים

באותו היום נורה למוות באום אל פחם המאם אבו זרקה (26), תושב ערערה. צוות מד"א שהגיע לזירה קבע את מותו במקום וטיפל באדם נוסף, שפונה במצב קל לבית החולים העמק בעפולה. נבדק חשד כי מדובר בנקמה על הרצח הכפול של האחים סעדי מנצרת.
רואיד עואיסי (25), בנו של סגן ראש העיר נצרת מוחמד עואיסי, נורה למוות לקראת חצות בשכונת ספאפרה בעיר ב-30 בפברואר. הוא נפצע באורח אנוש ופונה לבית החולים הצרפתי בעיר, שם נקבע מותו.
16 צפייה בגלריה
רואיד עואיסי. בנו של סגן ראש העיר נצרת
רואיד עואיסי. בנו של סגן ראש העיר נצרת
רואיד עואיסי
16 צפייה בגלריה
אבראהים מוחסן עבד אלהאדי
אבראהים מוחסן עבד אלהאדי
אבראהים אלהאדי
16 צפייה בגלריה
מוחמד אבו ג'בל
מוחמד אבו ג'בל
מוחמד אבו ג'בל
אתמול, בכביש 73, סמוך לקיבוץ יפעת, נורה למוות אבראהים אלהאדי, תושב אכסאל בשנות ה-30 לחייו. הוא יצא מרכבו לתדלק, ואז נורה ונפצע באורח אנוש. מכונית שחנתה בסמוך נפגעה מהירי, אך לא היה בה איש. זמן קצר לאחר מכן נקבע מותו של אלהאדי. הרקע לאירוע הוא סכסוך בין עבריינים.
הנרצח האחרון הוא מוחמד אבו ג'בל (26), תושב נצרת, שהוכה ונורה למוות אמש סמוך למחלף אכסאל שבגליל התחתון. טרם ידוע אם גם המקרה הזה אכן קשור לסכסוך בין ארגוני הפשע. המשטרה פתחה בחקירה.
קרוב משפחתו של אחד הנרצחים, תושב נצרת, סיפר: "אפילו שאין לנו שום קשר לסכסוך, אנחנו לא יוצאים מהבתים. אנחנו יודעים שיש סיכוי להירצח גם אם רק יוצאים לקנות לחם. בגלל הסכנה הנשקפת לחיינו, אנחנו מבקשים מהשכנים לקנות עבורנו דברים".
אישה המתגוררת בעיר סיפרה על ייאוש התושבים: "אנחנו שוקלים לעזוב את הארץ בגלל המצב. החיים שלנו נהרסו בעקבות הסכסוך הזה. אנחנו לא מבקרים חברים וקרובי משפחה, כל הזמן קיים פחד שירצחו אותנו".
תושבת הגליל ציינה: "קרוב משפחתי נרצח בדם קר בגלל הסכסוך, ולצערי עדיין כל המשפחה מאוימת. את העבריינים לא מעניין אם אנחנו קשורים לסכסוך או לא, העיקר שהם ירצחו את אחד מבני המשפחה. עדיף לנו להיות בכלא ולא בבתים - אין מי שיציל אותנו. המפכ"ל והשר לביטחון לאומי מפקירים אותנו. שומעים אותם מדברים - ואין תוצאות".